Szombaton sütöttem meg ezt a nagyon egyszerű sajtos kekszet, hogy majd az esti borozásunkhoz legyen valami ropogtatnivaló. Sütés közben a lakás töményen sajtszagú lett, annyira, hogy szellőztetni kellett. :) Viszont, amikor megkóstoltuk... szóval nem bírtuk abbahagyni, ugyanúgy, mint az abbahagyhatatlan szezámos-mákost. A borozáshoz már alig maradt néhány darab.
A recept Anne blogjáról származik, nagyon picit módosítottam rajta.
Sajtos keksz mákos széllel
Hozzávalók:
- 100 g hideg vaj, felkockázva
- 100 g parmezán vagy pecorino (mindenképpen intenzívebb ízű sajt legyen), reszelve
- 100 g tönköly fehérliszt
- 100 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 db bio tojás, szétválasztva
- kevés víz
- csipet só
- bors
- mák
Egy tálban a hideg vajat a lisztekkel morzsoljuk el. Amikor már zsemlemorzsa állagú, adjuk hozzá a sajtot, a sót, a frissen őrölt borsot, a tojás sárgáját és annyi vizet (kb. 0,5-1 dl), hogy össze tudjuk állítani a tésztát. Ha túl sok vizet adtunk hozzá és nagyon ragadós, akkor ellensúlyozzuk egy kevés liszttel. Akkor jó, ha már nem ragad a tészta a tálhoz. Osszuk ketté a tésztát, gyúrjunk két rudat belőle (kb. 12-15 cm hosszú és 3-4 cm átmérőjű legyen), mindkét rudat kenjük meg a tojásfehérjével, majd forgassuk bele mákba. Csomagoljuk folpackba a rudakat, mehetnek a mélyhűtőbe 15 percre (ne legyenek nagyon fagyottak!). Közben a sütőt melegítsük elő 180 fokra. A hengerekből 5-7 mm vastag darabokat vágjunk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket és 15-20 perc alatt megsütjük. Akkor jók, amikor erős sajtszag van a lakásban :) és aranybarnára pirultak.
Sajtos keksz mákos széllel
Hozzávalók:
- 100 g hideg vaj, felkockázva
- 100 g parmezán vagy pecorino (mindenképpen intenzívebb ízű sajt legyen), reszelve
- 100 g tönköly fehérliszt
- 100 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 db bio tojás, szétválasztva
- kevés víz
- csipet só
- bors
- mák
Egy tálban a hideg vajat a lisztekkel morzsoljuk el. Amikor már zsemlemorzsa állagú, adjuk hozzá a sajtot, a sót, a frissen őrölt borsot, a tojás sárgáját és annyi vizet (kb. 0,5-1 dl), hogy össze tudjuk állítani a tésztát. Ha túl sok vizet adtunk hozzá és nagyon ragadós, akkor ellensúlyozzuk egy kevés liszttel. Akkor jó, ha már nem ragad a tészta a tálhoz. Osszuk ketté a tésztát, gyúrjunk két rudat belőle (kb. 12-15 cm hosszú és 3-4 cm átmérőjű legyen), mindkét rudat kenjük meg a tojásfehérjével, majd forgassuk bele mákba. Csomagoljuk folpackba a rudakat, mehetnek a mélyhűtőbe 15 percre (ne legyenek nagyon fagyottak!). Közben a sütőt melegítsük elő 180 fokra. A hengerekből 5-7 mm vastag darabokat vágjunk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket és 15-20 perc alatt megsütjük. Akkor jók, amikor erős sajtszag van a lakásban :) és aranybarnára pirultak.





