Pages

2010. november 28., vasárnap

Gyors csokis croissant

Bejegyezte: Zizi dátum: 2:45 3 megjegyzés

Ma megengedtük magunknak, hogy tovább maradjunk ágyban, olvassunk és kicsit lustálkodjunk. Erre készülve már pénteken vettem egy csomag leveles tésztát, amiből fél óra alatt összedobtam a képen látható csokis croissant-kat. Annyira egyszerű a recept, hogy le se írom, inkább nézzétek meg Nigella videóját. Pontosan ugyanúgy készítettem én is. Egy pici különbséggel, még tojásom se volt itthon, ezért vízzel kentem meg a croissant-ok tetejét, de így is csodaszép színük lett. Délutáni kávézásokhoz, teázásokhoz is ideális.

Gyors csokis croissant

Hozzávalók:
- egy csomag leveles tészta
- néhány kocka csoki
- 1 db tojás vagy egy kevés víz a croissant-ok megkenéséhez




2010. november 24., szerda

Sütőtökös csokis zabkeksz

Bejegyezte: Zizi dátum: 22:40 10 megjegyzés

Na, már megint egy sütőtökös recept! :) És ha tudnátok, hogy még mennyi lesz. Sorban állnak a receptek kipróbálásra, nem győzöm megcsinálni mindegyiket. Ez a recept hasonlít a sütőtök-csokoládé muffin receptjéhez, de azért egy kicsit más. Van benne zabpehely... Gyorsan megvan, érdemes ezt is kipróbálni.

Sütőtökös csokis zabkeksz

Hozzávalók:
- egy kisebb Hamilton (hosszúkás) sütőtök fele, kimagozva, megsütve, húsa kikanalazva
- 80 g vaj, szobahőmérsékletű
- 1/4 bögre barna nádcukor
- 1/4 bögre zabpehely
- 1 bögre tönköly fehérliszt
- 1/4 bögre teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 db bio tojás
- 1/2 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál fahéj
- 1/4 teáskanál szerecsendió
- 1/4 teáskanál só
- egy vaníliarúd kikapart magjai
- egy nagy marék csoki csepp vagy 50 g 60-80%-os csoki felkockázva
(A recepthez használt bögre 2,5-2,6 dl-es.)

Vagy konyhai robotgéppel vagy a saját erőnkkel (én ez tettem) verjük habosra a vajat. Adjuk hozzá a nádcukrot és még 1-2 percig verjük habverővel. Adjuk hozzá a sütőtököt, fahéjat, szerecsendiót, vaníliát, a sütőport és a sót, majd jól keverjük el. Üssük bele a tojást, ezzel is keverjük el. Adjuk hozzá a száraz hozzávalókat, lisztet, zabpelyhet és a csokit. Dolgozzuk össze a keveréket.

A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Sütőpapírral bélelt tepsire tegyünk a masszából evőkanálnyi adagokat (fagyis kanállal a legkönnyebb adagolni). Kb. 20-25 percig süssük, amíg aranybarnák lesznek, a közepük kicsit felemelkedik. Egy bögre kávéhoz vagy teához ideális őszi otthon készült csemege!

Sütőtökös receptek még a blogon:
Sütőtökös póréhagymás fusilli
Sütőtök krémleves
Sütőtökös vöröslencse leves
Sütőtökös palacsinta
Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa-burgonyapürével
Sütőtök-csokoládé muffin


2010. november 22., hétfő

Sajtos keksz mákos széllel

Bejegyezte: Zizi dátum: 22:50 15 megjegyzés

Szombaton sütöttem meg ezt a nagyon egyszerű sajtos kekszet, hogy majd az esti borozásunkhoz legyen valami ropogtatnivaló. Sütés közben a lakás töményen sajtszagú lett, annyira, hogy szellőztetni kellett. :) Viszont, amikor megkóstoltuk... szóval nem bírtuk abbahagyni, ugyanúgy, mint az abbahagyhatatlan szezámos-mákost. A borozáshoz már alig maradt néhány darab.

A recept Anne blogjáról származik, nagyon picit módosítottam rajta.


Sajtos keksz mákos széllel

Hozzávalók:
- 100 g hideg vaj, felkockázva
- 100 g parmezán vagy pecorino (mindenképpen intenzívebb ízű sajt legyen), reszelve
- 100 g tönköly fehérliszt
- 100 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 db bio tojás, szétválasztva
- kevés víz
- csipet só
- bors
- mák

Egy tálban a hideg vajat a lisztekkel morzsoljuk el. Amikor már zsemlemorzsa állagú, adjuk hozzá a sajtot, a sót, a frissen őrölt borsot, a tojás sárgáját és annyi vizet (kb. 0,5-1 dl), hogy össze tudjuk állítani a tésztát.  Ha túl sok vizet adtunk hozzá és nagyon ragadós, akkor ellensúlyozzuk egy kevés liszttel. Akkor jó, ha már nem ragad a tészta a tálhoz. Osszuk ketté a tésztát, gyúrjunk két rudat belőle (kb.  12-15 cm hosszú és 3-4 cm átmérőjű legyen), mindkét rudat kenjük meg a tojásfehérjével, majd forgassuk bele mákba. Csomagoljuk folpackba a rudakat, mehetnek a mélyhűtőbe 15 percre (ne legyenek nagyon fagyottak!). Közben a sütőt melegítsük elő 180 fokra. A hengerekből 5-7 mm vastag darabokat vágjunk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket és 15-20 perc alatt megsütjük. Akkor jók, amikor erős sajtszag van a lakásban :) és aranybarnára pirultak.



2010. november 20., szombat

Mit főzzünk vasárnap ebédre?

Bejegyezte: Zizi dátum: 22:20 4 megjegyzés

Ha még nincsen mára ebédterv, íme egy jó kis recept. Ízorgiában volt részünk múlt vasárnap ezzel a paradicsomos, tejszínes, sajtos szószban sült karfiollal és brokkolival töltött cannellonikkal. Érdemes belevágni Jamie receptjébe.

Karfiollal és brokkolival töltött cannellonik paradicsomos szószban

Hozzávalók 4 főre:
- 1 közepes fej brokkoli, rózsáira szedve
- 1 közepes fej karfiol, rózsáira szedve
- 1 db jó minőségű paradicsom konzerv (a hámozott, egész paradicsomokat pürésítsük botmixerrel)
- 1 kis fej vöröshagyma, felaprítva
- 6 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 2 dl zabtejszín (jó a normál tejszín is)
- 2-3 szál friss bazsalikom, felaprítva
- 2 szál friss kakukkfű
- 1 kis darab szárított chili, felaprítva
- 50 g parmezán, reszelve
- 1 db mozzarella
- 16 db cannelloni
- vörösborecet
- olívaolaj
- só, bors


Egy lábasban forraljunk fel sós vizet és főzzük meg benne a brokkolit és karfiolt  félkeményre kb. 6-8 perc alatt.  Szűrjük le úgy, hogy a vizet tartsuk meg, amiben főttek a zöldségek. Tegyük félre. 

Egy serpenyőben olívaolajon pirítsuk meg a vöröshagymát, fokhagymát és a chilit néhány perc alatt, adjuk hozzá a megfőtt karfiolt, brokkolit és 6-8 evőkanál vizet, abból, amiben a zöldségek főttek. Jól keverjük össze, tegyünk rá fedőt, vegyük takarékra a gázt és főzzük 15 percig időnként megkeverve. Ehhez a recepthez szinte pépesre kell főzni a zöldségeket, hogy bele tudjuk tölteni a cannellonikba. Hagyjuk, hogy a víz teljesen elpárologjon, vegyük le a gázról, majd villával nyomkodjuk pépesre a zöldséget, sózzuk, borsozzuk, keverjük össze és tegyük félre, hogy kihűljön.

Egy kis tálkában keverjük össze a tejszínt a parmezánnal, majd hígítsuk egy kicsit a szószt 2-3 evőkanállal vízzel (szintén abból, amiben a zöldségek főttek).

Készítsünk elő egy tepsit, amiben elfér a 16 darab cannelloni. A paradicsomszószt enyhén sózzuk, borsozzuk, keverjük el a bazsalikommal.

A kihűlt karfiol-brokkoli pépet kanalazzuk egy szendvicses zacskóba, vágjuk le a zacskó egyik csücskét, majd a pépet kezdjük el beletölteni a cannellonikba. A megtöltött "csövecskéket" tegyük egymás mellé a tepsibe, a végén öntsük rá a paradicsomszószt és a parmezános tejszínt. A mozzarellat tépkedjük darabokra és tegyük rá a cannellonikra. Előmelegített sütőben süssük 170-180 fokon kb. 35-40 percig, amíg a teteje aranybarna lesz.



2010. november 16., kedd

Gyömbéres avokádó krémleves

Bejegyezte: Zizi dátum: 22:20 4 megjegyzés

Mindig is szerettük az avokádót, de néhány hónapja I. teljesen rákattant, így hetente legalább 4-5 db-ot megeszünk nyersen (meghámozva/kikanalazva héjából, felszeletelve, kevés olívaolajat, frissen facsart citromlevet csepegtetve rá, meg csipetnyi só, bors - hmmm, mennyei). Azt tudtátok, hogy az avokádó hihetetlenül jól lúgosítja a szervezetet? Dr. Robert O. Young, aki a pH csoda című könyvet írta, állítólag 5 db avokádót megeszik naponta!

Az avokádó nagyon tápláló, sok proteint és olajat tartalmaz (zsiradéktartalma mintegy 25%). Éretlen termése mérgezőnek számít, ezért figyeljünk oda, hogy ha keményet sikerül vennünk - itthon többnyire ilyenek kaphatók -, akkor hagyjuk a konyhapulton beérni néhány nap alatt. Akkor jó, amikor a héja elkezd feketedni és tapintásra már puha. Fogyasztásához a termést fel kell vágni, kőmagját el kell távolítani és a fűszerezés után akár ki is kanalazhatjuk a húsát. Megfőzve keserűvé válhat az íze, ezért ezt a levest csak éppen megmelegítve fogyasztjuk.

A recept az egyik kedvenc blogomról származik, David-től és Luise-tól, akik a Green Kitchen Stories-t írják. Nagyon szeretem a vegetáriánus, vegán, cukormentes ételeiket, sok inspirációt kapok írásaikból.


Gyömbéres avokádé krémleves

Hozzávalók 4 főre:
- 2 db nagyobb avokádó, kimagozva, felkockázva
- 1 db kisebb vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 2,5 cm hosszú gyömbér darab, meghámozva, felaprítva
- 2 db lime kifacsart leve
- egy kis darab chili, szárított vagy friss is jó, felaprítva
- só, bors
- olívaolaj
- néhány levél menta
- 4 dl víz

Egy lábosban hevítsük fel az olívaolajat, dinszteljük meg rajta a vöröshagymát, fokhagymát, chilit és a gyömbért. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá az avokádót, a lime levet, vizet, sózzuk, borsozzuk és botmixerrel pürésítsük krémesre. Ha túl sűrűnek találjuk, adjunk még hozzá egy kevés vizet. Tálalás előtt melegítsük fel a tűzhelyen, de vigyázzunk arra, hogy ne legyen forró. Szedjük tálkákba, locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal és szórjunk rá néhány levél mentát. (Újramelegítve már tényleg kesernyéssé válik az íze, mi kipróbáltuk, szóval érdemes egyszerre megenni. Nyáron hűtve is nagyon finom.)


2010. november 14., vasárnap

Csicseriborsós padlizsánragu gyömbéres kuszkusszal és a Facebook játék sorsolása

Bejegyezte: Zizi dátum: 21:30 0 megjegyzés

A kuszkusz receptjei már elég régóta megvan és el is készítettem párszor. Kerestem hozzá egy arabos beütésű padlizsános receptet; találtam többet is. Megfejeltem még egy kis csicseriborsóval és az alábbi ételt hoztam ki belőle, ami nagyon finom lett. Gyorsan megvan, érdemes nekilátni.

Csicseriborsós padlizsánragu gyömbéres kuszkusszal

Hozzávalók 4 főre:
Raguhoz:
- 1 db konzerv csicseriborsó, leve leöntve róla
- 1 db padlizsán, felkockázva
- 1 db konzerv paradicsom, hámozott, egész paradicsomok, botmixerrel pürésítve
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1 kis csokor petrezselyem, felaprítva
- 2 evőkanál friss koriander, apróra vágva
- 2 evőkanál menta, apróra vágva
- 1/2 kávéskanál fahéj
- só, bors
- olívaolaj
Kuszkuszhoz:
- 2,5 dl (1 bögre) kuszkusz
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1/2 teáskanál friss gyömbér, reszelve
- 1/2 lime reszelt héja
- 1 db zöldségleves kocka
- só, bors
- olívaolaj
- víz

Először a padlizsánt készítettem el, ugyanis a kuszkusz elkészül percek alatt, elég a főzés végére hagyni. Egy lábasban hevítsük fel az olívaolajat, adjuk hozzá a felaprított vöröshagymát, fokhagymát. Dinszteljük egy kicsit, majd adjuk hozzá a felkockázott padlizsánokat. Pároljuk 8 percig, majd öntsük hozzá a paradicsomszószt. Sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a fahéjat is. 5 perc eltelte után adjuk hozzá a felaprított petrezselymet, koriandert és mentát. Jól keverjük össze, majd zárjuk el alatta a gázt és tegyük félre tálalásig.


Egy lábasba tegyünk egy kevés olívaolajat, fonnyasszunk meg benne az  összevágott vöröshagymát és fokhagymát. Sóval, borssal ízesítsük. Öntsünk rá 4 dl vizet és tegyünk bele a zöldségleves kockát. Adjuk hozzá a reszelt gyömbért és a reszelt lime héját. Forraljuk fel, majd ha forr, öntsünk bele a kuszkuszt. Azonnal vegyük le a tűzről és takarjuk le fedővel. Hagyjuk állni legalább 5-6 percig, majd villával keverjük össze.

Akkor lássuk, ki is az a szerencsés nyertes, aki megnyerte a Facebook-on meghirdetett játék nyereményét,  az IKEA salátás tálat...

Tádááááááááááááááááááááámmmmm...



2010. november 9., kedd

Sütőtök-csokoládé muffin

Bejegyezte: Zizi dátum: 21:20 12 megjegyzés

Újabb sütőtökös bejegyzés, ráadásul az előző is az volt. Ugye megbocsájtjátok? :) De az sós volt, ez pedig édes. Ja, és ebben a szezonban nem ez az utolsó recept, ami sütőtököt tartalmaz. Lesz még több! Szóval ez a muffin tényleg majszolni való és abbahagyhatatlan. Puha, omlós a sok sütőtök miatt. Annyira finom, hogy az elmúlt négy hétben minden héten készült belőle egy adag.

A receptet Erika blogján találtam. Erika amerikai, a férje viszont magyar származású, így jelennek meg magyar receptek is a blogján. Mint, minden amerikai sütemény receptje, ez is jó sok cukrot tartalmaz (legalábbis szerintem), így ezt jócskán csökkentettem. Amikor Twitter-en megírtam Erikának, hogy én mennyi cukrot raktam bele, azt válaszolta, hogy nem tudja, hogy neki vagy a fiainak elég édes lenne-e ennyi cukorral. Mondtam neki, hogy nekünk még ez is bőven elég. Csak beszélek és beszélek... jó lenne, ha már a lényegre térnék, ugye?

Sütőtök-csokoládé muffin

Hozzávalók:
- egy kisebb hosszú sütőtök fele, kimagozva, megsütve (170-180 fokon kb. 50 perc alatt), húsa kikanalazva
- 1,5 bögre liszt (vegyesen teljeskiörlésű búza és tönköly fehérliszt)
- fél bögre napraforgó olaj
- fél bögre nádcukor
- 1 teáskanál sütőpor
- 1/2 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 2 db bio tojás
- 1 teáskanál fahéj
- 1 teáskanál őrölt szerecsendió
- 4 db szegfűszeg, mozsárba összetörve
- fél vaníliarúd kikapart magjai
- egy nagy marék csokoládé csepp vagy 50 g 70%-os csokoládé felkockázva
(A recepthez használt bögre 2,5-2,6 dl-es.)


Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. Tegyünk papír kapszlikat a muffin tepsibe.

Egy nagy tálban keverjük össze a sütőtök megsült belsejét, az olajat, a tojásokat, a cukrot, a fűszereket, a vaníliát és a sót. Adjuk hozzá a lisztet, a szódabikarbónát, a sütőport és keverjük jól el a sütőtökös masszában. Dobjuk bele a csoki cseppeket, keverjük ezzel is el, majd a tésztát adagoljuk a muffin tepsibe. 170-180 fokon süssük 25-30 percig. Végezzünk tűpróbát, hogy lássuk tényleg jól átsültek-e a muffinok. Ebből a mennyiségből 12-15 db lesz.

Sütőtökös receptek még a blogon:
Sütőtökös póréhagymás fusilli
Sütőtök krémleves
Sütőtökös vöröslencse leves
Sütőtökös palacsinta
Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa-burgonyapürével

2010. november 8., hétfő

Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa-burgonyapürével

Bejegyezte: Zizi dátum: 14:01 1 megjegyzés

Sütőtök lázban égek. Ebben az idényben nem ez lesz az utolsó sütőtökös receptem, mert imádom ezt a narancssárga zöldséget. Érdemes minél többet fogyasztanunk belőle magas vitamintartalma (A, B1, B2, B3, B6, C, folsav) és ásványi anyag tartalma (kálium, foszfor, vas, réz, mangán) miatt.

Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa burgonyapürével

Hozzávalók:
Sütőtök fasírtgolyókhoz:
- 1 kisebb hosszúkás sütőtök fele, kimagozva, megsütve
- 1 fej lilahagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 2 szelet száraz kenyér, beáztatva (zsemlemorzsával is helyettesíthető)
- teljeskiörlésű zsemlemorzsa
- 3 levél zsálya, felaprítva
- fél csokor petrezselyem, felaprítva
- só, bors, szerecsendió
- olívaolaj
Karórépa-burgonyapüréhez:
- 1 közepes karórépa, meghámozva, felkockázva
- 3-4 db burgonya, meghámozva, felkockázva
- 20 g vaj
- egy kevés tejföl vagy tejszín
- só, bors

A megsült sütőtöknek a belsejét kanalazzuk ki egy tálba. Adjuk hozzá a lilahagymát, fokhagymát, zsályát, petrezselymet. A beáztatott kenyérszeletekből jól nyomkodjuk ki a vizet és ezt is adjuk a sütőtökhöz. Ízesítsük sóval, borssal, szerecsendióval, majd dolgozzuk össze a masszát. Ha túl lágynak találjuk, adjunk még hozzá beáztatott kenyeret vagy zsemlemorzsát. Akkor jó az állaga, ha gombócokat tudunk belőle formálni. Egyéni ízlésnek megfelelő méretű gombócokat formázunk a sütőtökös masszából, megforgatjuk zsemlemorzsában és félre tesszük.


Tegyük egy lábasba a felkockázott burgonyát és karórépát, annyi vizet engedjünk rá, amennyi ellepi. Sózzuk, majd 10-15 perc alatt főzzük puhára. Öntsük le róla a vizet, adjuk hozzá a vajat, tejfölt vagy tejszínt és krumplinyomóval vagy villával törjük össze. Tegyük félre, amíg megsütjük a sütőtök fasírtgolyókat. Teflon serpenyőben, kevés olívaolajon süssük ki a sütőtök golyókat. Állandóan forgassuk, hogy minden oldalukon szép barnára piruljanak.

Az ízek mennyeien össze fognak forrni a szánkban.


Sütőtökös receptek még a blogon:
Sütőtökös póréhagymás fusilli
Sütőtök krémleves
Sütőtökös vöröslencse leves
Sütőtökös palacsinta

2010. november 2., kedd

Soba pirított brokkolival, tofuval és szezámmaggal

Bejegyezte: Zizi dátum: 7:00 8 megjegyzés

Néhány hete kezdtem el felfedezni a japán tészták világát. Eddig az udon-hoz, most pedig a soba-hoz volt szerencsém. Egyből a kedvenceimmé váltak. Az udon búzalisztből készül, a soba pedig hajdinalisztből (könnyített verziója búzalisztből készül, most én is ilyet kaptam). Beszerezhetőek arab, kínai, keleti fűszeres üzletekben, bioboltokban vagy nagyobb ABC-k külföldi részlegénél. Ugyanolyan gyorsan megfőnek, mint a normál tészták, összedobunk hozzá valamilyen köretet vagy levest és már kaptunk is egy ízletes, tápláló ételt, ami egy picit különleges is.

Soba pirított brokkolival, tofuval és szezámmaggal

Hozzávalók 2 főre:
- 200 g soba tészta
- 150 g tofu, kockákra vágva
- 1 közepes fej brokkoli, részekre szedve
- 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
- fél citrom leve
- 2 evőkanál szezámmag
- 2-3 teáskanál szójaszósz
- 2 evőkanál kókuszolaj vagy olívaolaj


Egy közepes serpenyőben kókuszolajon megdinszteljük a fokhagymát (vigyázzunk, hogy ne égjen meg!), majd hozzáadjuk a brokkolit, pirítjuk egy kicsit, fedőt teszünk rá, hogy gyorsabban megpárolódjon. Kb. 8-10 perc után hozzáadjuk a tofut, szezámmagot és mostmár fedő nélkül pirítjuk még néhány percig. Közben feltesszük a vizet a tésztának. A tasakon lévő utasításnak megfelelően megfőzzük a tésztát, leszűrjük, majd félre tesszük. A megpirult, megpárolódott brokkolira, tofura ráöntjük a citromlevet és a szójaszószt, hozzáadjuk a kifőtt tésztát. Jól elkeverjük és már tálalhatjuk is.



2010. november 28., vasárnap

Gyors csokis croissant


Ma megengedtük magunknak, hogy tovább maradjunk ágyban, olvassunk és kicsit lustálkodjunk. Erre készülve már pénteken vettem egy csomag leveles tésztát, amiből fél óra alatt összedobtam a képen látható csokis croissant-kat. Annyira egyszerű a recept, hogy le se írom, inkább nézzétek meg Nigella videóját. Pontosan ugyanúgy készítettem én is. Egy pici különbséggel, még tojásom se volt itthon, ezért vízzel kentem meg a croissant-ok tetejét, de így is csodaszép színük lett. Délutáni kávézásokhoz, teázásokhoz is ideális.

Gyors csokis croissant

Hozzávalók:
- egy csomag leveles tészta
- néhány kocka csoki
- 1 db tojás vagy egy kevés víz a croissant-ok megkenéséhez




2010. november 24., szerda

Sütőtökös csokis zabkeksz


Na, már megint egy sütőtökös recept! :) És ha tudnátok, hogy még mennyi lesz. Sorban állnak a receptek kipróbálásra, nem győzöm megcsinálni mindegyiket. Ez a recept hasonlít a sütőtök-csokoládé muffin receptjéhez, de azért egy kicsit más. Van benne zabpehely... Gyorsan megvan, érdemes ezt is kipróbálni.

Sütőtökös csokis zabkeksz

Hozzávalók:
- egy kisebb Hamilton (hosszúkás) sütőtök fele, kimagozva, megsütve, húsa kikanalazva
- 80 g vaj, szobahőmérsékletű
- 1/4 bögre barna nádcukor
- 1/4 bögre zabpehely
- 1 bögre tönköly fehérliszt
- 1/4 bögre teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 db bio tojás
- 1/2 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál fahéj
- 1/4 teáskanál szerecsendió
- 1/4 teáskanál só
- egy vaníliarúd kikapart magjai
- egy nagy marék csoki csepp vagy 50 g 60-80%-os csoki felkockázva
(A recepthez használt bögre 2,5-2,6 dl-es.)

Vagy konyhai robotgéppel vagy a saját erőnkkel (én ez tettem) verjük habosra a vajat. Adjuk hozzá a nádcukrot és még 1-2 percig verjük habverővel. Adjuk hozzá a sütőtököt, fahéjat, szerecsendiót, vaníliát, a sütőport és a sót, majd jól keverjük el. Üssük bele a tojást, ezzel is keverjük el. Adjuk hozzá a száraz hozzávalókat, lisztet, zabpelyhet és a csokit. Dolgozzuk össze a keveréket.

A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Sütőpapírral bélelt tepsire tegyünk a masszából evőkanálnyi adagokat (fagyis kanállal a legkönnyebb adagolni). Kb. 20-25 percig süssük, amíg aranybarnák lesznek, a közepük kicsit felemelkedik. Egy bögre kávéhoz vagy teához ideális őszi otthon készült csemege!

Sütőtökös receptek még a blogon:
Sütőtökös póréhagymás fusilli
Sütőtök krémleves
Sütőtökös vöröslencse leves
Sütőtökös palacsinta
Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa-burgonyapürével
Sütőtök-csokoládé muffin


2010. november 22., hétfő

Sajtos keksz mákos széllel


Szombaton sütöttem meg ezt a nagyon egyszerű sajtos kekszet, hogy majd az esti borozásunkhoz legyen valami ropogtatnivaló. Sütés közben a lakás töményen sajtszagú lett, annyira, hogy szellőztetni kellett. :) Viszont, amikor megkóstoltuk... szóval nem bírtuk abbahagyni, ugyanúgy, mint az abbahagyhatatlan szezámos-mákost. A borozáshoz már alig maradt néhány darab.

A recept Anne blogjáról származik, nagyon picit módosítottam rajta.


Sajtos keksz mákos széllel

Hozzávalók:
- 100 g hideg vaj, felkockázva
- 100 g parmezán vagy pecorino (mindenképpen intenzívebb ízű sajt legyen), reszelve
- 100 g tönköly fehérliszt
- 100 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 db bio tojás, szétválasztva
- kevés víz
- csipet só
- bors
- mák

Egy tálban a hideg vajat a lisztekkel morzsoljuk el. Amikor már zsemlemorzsa állagú, adjuk hozzá a sajtot, a sót, a frissen őrölt borsot, a tojás sárgáját és annyi vizet (kb. 0,5-1 dl), hogy össze tudjuk állítani a tésztát.  Ha túl sok vizet adtunk hozzá és nagyon ragadós, akkor ellensúlyozzuk egy kevés liszttel. Akkor jó, ha már nem ragad a tészta a tálhoz. Osszuk ketté a tésztát, gyúrjunk két rudat belőle (kb.  12-15 cm hosszú és 3-4 cm átmérőjű legyen), mindkét rudat kenjük meg a tojásfehérjével, majd forgassuk bele mákba. Csomagoljuk folpackba a rudakat, mehetnek a mélyhűtőbe 15 percre (ne legyenek nagyon fagyottak!). Közben a sütőt melegítsük elő 180 fokra. A hengerekből 5-7 mm vastag darabokat vágjunk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket és 15-20 perc alatt megsütjük. Akkor jók, amikor erős sajtszag van a lakásban :) és aranybarnára pirultak.



2010. november 20., szombat

Mit főzzünk vasárnap ebédre?


Ha még nincsen mára ebédterv, íme egy jó kis recept. Ízorgiában volt részünk múlt vasárnap ezzel a paradicsomos, tejszínes, sajtos szószban sült karfiollal és brokkolival töltött cannellonikkal. Érdemes belevágni Jamie receptjébe.

Karfiollal és brokkolival töltött cannellonik paradicsomos szószban

Hozzávalók 4 főre:
- 1 közepes fej brokkoli, rózsáira szedve
- 1 közepes fej karfiol, rózsáira szedve
- 1 db jó minőségű paradicsom konzerv (a hámozott, egész paradicsomokat pürésítsük botmixerrel)
- 1 kis fej vöröshagyma, felaprítva
- 6 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 2 dl zabtejszín (jó a normál tejszín is)
- 2-3 szál friss bazsalikom, felaprítva
- 2 szál friss kakukkfű
- 1 kis darab szárított chili, felaprítva
- 50 g parmezán, reszelve
- 1 db mozzarella
- 16 db cannelloni
- vörösborecet
- olívaolaj
- só, bors


Egy lábasban forraljunk fel sós vizet és főzzük meg benne a brokkolit és karfiolt  félkeményre kb. 6-8 perc alatt.  Szűrjük le úgy, hogy a vizet tartsuk meg, amiben főttek a zöldségek. Tegyük félre. 

Egy serpenyőben olívaolajon pirítsuk meg a vöröshagymát, fokhagymát és a chilit néhány perc alatt, adjuk hozzá a megfőtt karfiolt, brokkolit és 6-8 evőkanál vizet, abból, amiben a zöldségek főttek. Jól keverjük össze, tegyünk rá fedőt, vegyük takarékra a gázt és főzzük 15 percig időnként megkeverve. Ehhez a recepthez szinte pépesre kell főzni a zöldségeket, hogy bele tudjuk tölteni a cannellonikba. Hagyjuk, hogy a víz teljesen elpárologjon, vegyük le a gázról, majd villával nyomkodjuk pépesre a zöldséget, sózzuk, borsozzuk, keverjük össze és tegyük félre, hogy kihűljön.

Egy kis tálkában keverjük össze a tejszínt a parmezánnal, majd hígítsuk egy kicsit a szószt 2-3 evőkanállal vízzel (szintén abból, amiben a zöldségek főttek).

Készítsünk elő egy tepsit, amiben elfér a 16 darab cannelloni. A paradicsomszószt enyhén sózzuk, borsozzuk, keverjük el a bazsalikommal.

A kihűlt karfiol-brokkoli pépet kanalazzuk egy szendvicses zacskóba, vágjuk le a zacskó egyik csücskét, majd a pépet kezdjük el beletölteni a cannellonikba. A megtöltött "csövecskéket" tegyük egymás mellé a tepsibe, a végén öntsük rá a paradicsomszószt és a parmezános tejszínt. A mozzarellat tépkedjük darabokra és tegyük rá a cannellonikra. Előmelegített sütőben süssük 170-180 fokon kb. 35-40 percig, amíg a teteje aranybarna lesz.



2010. november 16., kedd

Gyömbéres avokádó krémleves


Mindig is szerettük az avokádót, de néhány hónapja I. teljesen rákattant, így hetente legalább 4-5 db-ot megeszünk nyersen (meghámozva/kikanalazva héjából, felszeletelve, kevés olívaolajat, frissen facsart citromlevet csepegtetve rá, meg csipetnyi só, bors - hmmm, mennyei). Azt tudtátok, hogy az avokádó hihetetlenül jól lúgosítja a szervezetet? Dr. Robert O. Young, aki a pH csoda című könyvet írta, állítólag 5 db avokádót megeszik naponta!

Az avokádó nagyon tápláló, sok proteint és olajat tartalmaz (zsiradéktartalma mintegy 25%). Éretlen termése mérgezőnek számít, ezért figyeljünk oda, hogy ha keményet sikerül vennünk - itthon többnyire ilyenek kaphatók -, akkor hagyjuk a konyhapulton beérni néhány nap alatt. Akkor jó, amikor a héja elkezd feketedni és tapintásra már puha. Fogyasztásához a termést fel kell vágni, kőmagját el kell távolítani és a fűszerezés után akár ki is kanalazhatjuk a húsát. Megfőzve keserűvé válhat az íze, ezért ezt a levest csak éppen megmelegítve fogyasztjuk.

A recept az egyik kedvenc blogomról származik, David-től és Luise-tól, akik a Green Kitchen Stories-t írják. Nagyon szeretem a vegetáriánus, vegán, cukormentes ételeiket, sok inspirációt kapok írásaikból.


Gyömbéres avokádé krémleves

Hozzávalók 4 főre:
- 2 db nagyobb avokádó, kimagozva, felkockázva
- 1 db kisebb vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 2,5 cm hosszú gyömbér darab, meghámozva, felaprítva
- 2 db lime kifacsart leve
- egy kis darab chili, szárított vagy friss is jó, felaprítva
- só, bors
- olívaolaj
- néhány levél menta
- 4 dl víz

Egy lábosban hevítsük fel az olívaolajat, dinszteljük meg rajta a vöröshagymát, fokhagymát, chilit és a gyömbért. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá az avokádót, a lime levet, vizet, sózzuk, borsozzuk és botmixerrel pürésítsük krémesre. Ha túl sűrűnek találjuk, adjunk még hozzá egy kevés vizet. Tálalás előtt melegítsük fel a tűzhelyen, de vigyázzunk arra, hogy ne legyen forró. Szedjük tálkákba, locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal és szórjunk rá néhány levél mentát. (Újramelegítve már tényleg kesernyéssé válik az íze, mi kipróbáltuk, szóval érdemes egyszerre megenni. Nyáron hűtve is nagyon finom.)


2010. november 14., vasárnap

Csicseriborsós padlizsánragu gyömbéres kuszkusszal és a Facebook játék sorsolása


A kuszkusz receptjei már elég régóta megvan és el is készítettem párszor. Kerestem hozzá egy arabos beütésű padlizsános receptet; találtam többet is. Megfejeltem még egy kis csicseriborsóval és az alábbi ételt hoztam ki belőle, ami nagyon finom lett. Gyorsan megvan, érdemes nekilátni.

Csicseriborsós padlizsánragu gyömbéres kuszkusszal

Hozzávalók 4 főre:
Raguhoz:
- 1 db konzerv csicseriborsó, leve leöntve róla
- 1 db padlizsán, felkockázva
- 1 db konzerv paradicsom, hámozott, egész paradicsomok, botmixerrel pürésítve
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1 kis csokor petrezselyem, felaprítva
- 2 evőkanál friss koriander, apróra vágva
- 2 evőkanál menta, apróra vágva
- 1/2 kávéskanál fahéj
- só, bors
- olívaolaj
Kuszkuszhoz:
- 2,5 dl (1 bögre) kuszkusz
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1/2 teáskanál friss gyömbér, reszelve
- 1/2 lime reszelt héja
- 1 db zöldségleves kocka
- só, bors
- olívaolaj
- víz

Először a padlizsánt készítettem el, ugyanis a kuszkusz elkészül percek alatt, elég a főzés végére hagyni. Egy lábasban hevítsük fel az olívaolajat, adjuk hozzá a felaprított vöröshagymát, fokhagymát. Dinszteljük egy kicsit, majd adjuk hozzá a felkockázott padlizsánokat. Pároljuk 8 percig, majd öntsük hozzá a paradicsomszószt. Sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a fahéjat is. 5 perc eltelte után adjuk hozzá a felaprított petrezselymet, koriandert és mentát. Jól keverjük össze, majd zárjuk el alatta a gázt és tegyük félre tálalásig.


Egy lábasba tegyünk egy kevés olívaolajat, fonnyasszunk meg benne az  összevágott vöröshagymát és fokhagymát. Sóval, borssal ízesítsük. Öntsünk rá 4 dl vizet és tegyünk bele a zöldségleves kockát. Adjuk hozzá a reszelt gyömbért és a reszelt lime héját. Forraljuk fel, majd ha forr, öntsünk bele a kuszkuszt. Azonnal vegyük le a tűzről és takarjuk le fedővel. Hagyjuk állni legalább 5-6 percig, majd villával keverjük össze.

Akkor lássuk, ki is az a szerencsés nyertes, aki megnyerte a Facebook-on meghirdetett játék nyereményét,  az IKEA salátás tálat...

Tádááááááááááááááááááááámmmmm...



2010. november 9., kedd

Sütőtök-csokoládé muffin


Újabb sütőtökös bejegyzés, ráadásul az előző is az volt. Ugye megbocsájtjátok? :) De az sós volt, ez pedig édes. Ja, és ebben a szezonban nem ez az utolsó recept, ami sütőtököt tartalmaz. Lesz még több! Szóval ez a muffin tényleg majszolni való és abbahagyhatatlan. Puha, omlós a sok sütőtök miatt. Annyira finom, hogy az elmúlt négy hétben minden héten készült belőle egy adag.

A receptet Erika blogján találtam. Erika amerikai, a férje viszont magyar származású, így jelennek meg magyar receptek is a blogján. Mint, minden amerikai sütemény receptje, ez is jó sok cukrot tartalmaz (legalábbis szerintem), így ezt jócskán csökkentettem. Amikor Twitter-en megírtam Erikának, hogy én mennyi cukrot raktam bele, azt válaszolta, hogy nem tudja, hogy neki vagy a fiainak elég édes lenne-e ennyi cukorral. Mondtam neki, hogy nekünk még ez is bőven elég. Csak beszélek és beszélek... jó lenne, ha már a lényegre térnék, ugye?

Sütőtök-csokoládé muffin

Hozzávalók:
- egy kisebb hosszú sütőtök fele, kimagozva, megsütve (170-180 fokon kb. 50 perc alatt), húsa kikanalazva
- 1,5 bögre liszt (vegyesen teljeskiörlésű búza és tönköly fehérliszt)
- fél bögre napraforgó olaj
- fél bögre nádcukor
- 1 teáskanál sütőpor
- 1/2 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 2 db bio tojás
- 1 teáskanál fahéj
- 1 teáskanál őrölt szerecsendió
- 4 db szegfűszeg, mozsárba összetörve
- fél vaníliarúd kikapart magjai
- egy nagy marék csokoládé csepp vagy 50 g 70%-os csokoládé felkockázva
(A recepthez használt bögre 2,5-2,6 dl-es.)


Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. Tegyünk papír kapszlikat a muffin tepsibe.

Egy nagy tálban keverjük össze a sütőtök megsült belsejét, az olajat, a tojásokat, a cukrot, a fűszereket, a vaníliát és a sót. Adjuk hozzá a lisztet, a szódabikarbónát, a sütőport és keverjük jól el a sütőtökös masszában. Dobjuk bele a csoki cseppeket, keverjük ezzel is el, majd a tésztát adagoljuk a muffin tepsibe. 170-180 fokon süssük 25-30 percig. Végezzünk tűpróbát, hogy lássuk tényleg jól átsültek-e a muffinok. Ebből a mennyiségből 12-15 db lesz.

Sütőtökös receptek még a blogon:
Sütőtökös póréhagymás fusilli
Sütőtök krémleves
Sütőtökös vöröslencse leves
Sütőtökös palacsinta
Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa-burgonyapürével

2010. november 8., hétfő

Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa-burgonyapürével


Sütőtök lázban égek. Ebben az idényben nem ez lesz az utolsó sütőtökös receptem, mert imádom ezt a narancssárga zöldséget. Érdemes minél többet fogyasztanunk belőle magas vitamintartalma (A, B1, B2, B3, B6, C, folsav) és ásványi anyag tartalma (kálium, foszfor, vas, réz, mangán) miatt.

Sütőtök "fasírtgolyók" karórépa burgonyapürével

Hozzávalók:
Sütőtök fasírtgolyókhoz:
- 1 kisebb hosszúkás sütőtök fele, kimagozva, megsütve
- 1 fej lilahagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 2 szelet száraz kenyér, beáztatva (zsemlemorzsával is helyettesíthető)
- teljeskiörlésű zsemlemorzsa
- 3 levél zsálya, felaprítva
- fél csokor petrezselyem, felaprítva
- só, bors, szerecsendió
- olívaolaj
Karórépa-burgonyapüréhez:
- 1 közepes karórépa, meghámozva, felkockázva
- 3-4 db burgonya, meghámozva, felkockázva
- 20 g vaj
- egy kevés tejföl vagy tejszín
- só, bors

A megsült sütőtöknek a belsejét kanalazzuk ki egy tálba. Adjuk hozzá a lilahagymát, fokhagymát, zsályát, petrezselymet. A beáztatott kenyérszeletekből jól nyomkodjuk ki a vizet és ezt is adjuk a sütőtökhöz. Ízesítsük sóval, borssal, szerecsendióval, majd dolgozzuk össze a masszát. Ha túl lágynak találjuk, adjunk még hozzá beáztatott kenyeret vagy zsemlemorzsát. Akkor jó az állaga, ha gombócokat tudunk belőle formálni. Egyéni ízlésnek megfelelő méretű gombócokat formázunk a sütőtökös masszából, megforgatjuk zsemlemorzsában és félre tesszük.


Tegyük egy lábasba a felkockázott burgonyát és karórépát, annyi vizet engedjünk rá, amennyi ellepi. Sózzuk, majd 10-15 perc alatt főzzük puhára. Öntsük le róla a vizet, adjuk hozzá a vajat, tejfölt vagy tejszínt és krumplinyomóval vagy villával törjük össze. Tegyük félre, amíg megsütjük a sütőtök fasírtgolyókat. Teflon serpenyőben, kevés olívaolajon süssük ki a sütőtök golyókat. Állandóan forgassuk, hogy minden oldalukon szép barnára piruljanak.

Az ízek mennyeien össze fognak forrni a szánkban.


Sütőtökös receptek még a blogon:
Sütőtökös póréhagymás fusilli
Sütőtök krémleves
Sütőtökös vöröslencse leves
Sütőtökös palacsinta

2010. november 2., kedd

Soba pirított brokkolival, tofuval és szezámmaggal


Néhány hete kezdtem el felfedezni a japán tészták világát. Eddig az udon-hoz, most pedig a soba-hoz volt szerencsém. Egyből a kedvenceimmé váltak. Az udon búzalisztből készül, a soba pedig hajdinalisztből (könnyített verziója búzalisztből készül, most én is ilyet kaptam). Beszerezhetőek arab, kínai, keleti fűszeres üzletekben, bioboltokban vagy nagyobb ABC-k külföldi részlegénél. Ugyanolyan gyorsan megfőnek, mint a normál tészták, összedobunk hozzá valamilyen köretet vagy levest és már kaptunk is egy ízletes, tápláló ételt, ami egy picit különleges is.

Soba pirított brokkolival, tofuval és szezámmaggal

Hozzávalók 2 főre:
- 200 g soba tészta
- 150 g tofu, kockákra vágva
- 1 közepes fej brokkoli, részekre szedve
- 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
- fél citrom leve
- 2 evőkanál szezámmag
- 2-3 teáskanál szójaszósz
- 2 evőkanál kókuszolaj vagy olívaolaj


Egy közepes serpenyőben kókuszolajon megdinszteljük a fokhagymát (vigyázzunk, hogy ne égjen meg!), majd hozzáadjuk a brokkolit, pirítjuk egy kicsit, fedőt teszünk rá, hogy gyorsabban megpárolódjon. Kb. 8-10 perc után hozzáadjuk a tofut, szezámmagot és mostmár fedő nélkül pirítjuk még néhány percig. Közben feltesszük a vizet a tésztának. A tasakon lévő utasításnak megfelelően megfőzzük a tésztát, leszűrjük, majd félre tesszük. A megpirult, megpárolódott brokkolira, tofura ráöntjük a citromlevet és a szójaszószt, hozzáadjuk a kifőtt tésztát. Jól elkeverjük és már tálalhatjuk is.



 

Zizi próba Copyright © 2009 Girl Music is Designed by Ipietoon Sponsored by Emocutez