Pages

2012. május 31., csütörtök

Eperbőr, avagy az egészséges gumicukorka

Bejegyezte: Zizi dátum: 14:10 14 megjegyzés

Ez egy nagyon piros bejegyzés lesz, tele sok-sok eperrel. Szóval az eperbőr... nem tudom másképp fordítani, ez angolul is strawberry leather. Gyümölcsbőr is lehet, mert más gyümölcsből is el lehet készíteni. Ki is fogom próbálni sárgabarackból és őszibarackból is. Nemcsak gyerekeket, hanem felnőtteket is elkápráztathatunk vele. Elkészítése egyszerű, jó móka, csak sok idő, amíg elkészül, de megéri várni rá.


Már tavaly az utamba sodort egy receptet az élet, akkor is nagyon tetszett, de valahogy a megvalósításra nem került sor. Néhány hete újra találkoztam vele és annyira magával ragadott, hogy a a találkozás után néhány órával már a sütőben száradt a leendő gumicukorka. Érdemes várni vele, amíg az eper ára nem a csillagos ég, mert sokszor fogjuk elkészíteni, főleg olyanok, akiknek van gyerekük. Inkább ilyet egyenek, mint egészségtelen gumicukrot. 

Miért egészségtelen a gumicukor? Nézzük csak mi van benne... nagyon sok cukor, zselatin, mindenféle mesterséges színezék, aromák és E-betűs egyéb cuccok. A zselatin pedig állati csontokból - állítólag ló- és tehéncsontokból vonják ki - készül. A gumicukorban szinte semmi természetes nincsen, mondhatjuk, hogy egy műanyag vegyipari termék. Remélem erre emlékezni fognak azok, akik a következő vásárláskor a pénztárnál sorban állva a csábító színes cukorkákra tekintenek.


A nyers táplálkozást gyakorlók aszalógépben készítenek ilyet és ehhez hasonló dolgokat. Aszalógép híján sütőben is elkészíthető, a legalacsonyabb hőfokra állítva. A recept nem nagy ügy, csak eper, méz és vanília van benne.


Eperbőr

Hozzávalók:
- 5 bögre eper (kb. 600-700 g) eper
- 3 evőkanál méz
- 1 vaníliarúd kikapart magjai

Az epreket csumázzuk ki, mossuk meg és vágjuk félbe. Tegyük egy lábasba és takarék lángon főzzük kb. 15 percig. Adjuk hozzá a mézet és a vaníliát és botmixerrel pürésítsük simára. Egy kb. 38*35 cm-es tepsit béleljünk ki sütőpapírral és öntsük bele az eperpépet egyenletesen. Szárítsuk sütőben 50 fokon (nekem ez a legalacsonyabb fokozat) 6-8 óráig, amíg már teljesen száraz. A sütő ajtaját kitámasztottam egy parafadugóval, hogy a pára távozzon a sütőből, ne pedig a gyümölcsbőrre csapódjon le.

Amikor éjszaka kivettem a sütőből elég kemény volt, így visszatettem, hagytam ott kihűlni. Reggel újra megnéztem, még akkor sem tűnt olyannak, hogy én a kiszáradt pépet le fogom húzni valaha a sütőpapírról. Nem akartam a konyhapulton hagyni, így visszatoltam a sütőbe, amíg elmentem otthonról. Aztán este újra elővettem. Óvatosan elkezdtem piszkálni a szélét, láttam, hogy már puha, így szépen lassan lehúztam az eperbőrt a sütőpapírról. Gyönyörű volt és illatos. Csíkokra vágtam, feltekertem a csíkokat és már rágtuk is a házi gumicukrot. Kihagyhatatlan élmény!

Eperbőr még a sütőpapíron...

Eperbőr már sütőpapír nélkül a fény felé fordítva...

Eperbőr a kezeimben... csodálatos tapasztalat!

Feltekert gumicukorkák...


2012. május 29., kedd

Hétvégi ízmorzsák

Bejegyezte: Zizi dátum: 2:07 1 megjegyzés

Sok-sok ízmorzsás fotó a hosszú hétvégéről. Kezdtük egy csodás reggelivel, a csütörtök este sütött fantasztikus brioche kenyérrel és a hozzá készített epres rebarbara kompóttal. Királyoknak járó reggeli! (Recept hamarosan!)

A kert sem maradhatott ki. A múlt heti sok eső nagyon jót tett a kertnek, minden csodaszép, zöld, sűrű és növekedésnek indult.


Jártunk a szegedi borfesztiválon is, ami hatalmasra nőtte ki magát, az idén már 10 napos volt a rendezvény. Finom borokat kóstoltunk, többek között a villányi Lelovits Tamás Pincészetéből (Portugieser 2009, ajánlott!) és a szekszárdi Tringa Borpincétől (Blauburger 2011, ajánlott kipróbálásra!). Mindkét helyen fantasztikus volt a kiszolgálás, a borok pedig itatták magukat. 


A borok után jól csúszott a forró, fokhagymás lángos...


Vasárnapra is maradt még egy kevés a brioche-ból és a kompótból, így a család is meg tudta kóstolni.


A borfesztivállal egy időben rendezik meg mindig a Hídi Vásárt is. Mielőtt kinéztünk volna a mindenféle kézműves portékát áruló vásárra, nem hagyhattuk ki az Acapella Cukrászda grillázs oroszkrém tortáját (ajánlott kipróbálásra!!!) és egy cappuccinot.


Néhány montázs kép a vásárról...






A híres szegedi paprika ilyen gyönyörű színű...


Cuki szálkásszőrű tacsi, Totya, akivel a vásárban találkoztunk... :)


Dóm és Tisza part a naplementében...



Nektek hogy telt a hosszú hétvége?


2012. május 19., szombat

Vaníliás mézes rebarbara galette és egy virtuális potluck a Food Revolution Napra

Bejegyezte: Zizi dátum: 0:32 1 megjegyzés

2012. május 19-e biztosan beírja magát a történelembe Jamie Oliver globális, az egész világra kiterjedő Food Revolution Napjával. Ezen a napon a világon több tízezer ember vesz részt olyan rendezvényeken,  programokon, ahol segítséget és útmutatást kapnak és adnak egymásnak arról, hogy miként lehet megelőzni helyes ételválasztással a táplálkozásunk okozta betegségeket, hogyan lehet egészségesebben főzni, sütni és enni. Ez a nap az otthon főzés örömét hirdeti, amikor barátok, családtagok összejönnek, közösen elkészítenek néhány ételt és együtt elfogyasztják.


Íme Jamie videója az eseményről...


Lelkes négy fős csapatunk egy virtuális potluck-ot szervezett erre az eseményre. Összeállítottunk egy menüt, mindenki elkészítette otthon a sajátját, ma pedig virtuálisan megosztjuk veletek ezeknek a finomságoknak a receptjeit.

Íme a kis csapatunk és a menü, amit készítettünk:
Anna - Zöldséges quinoa falatok
Réka - Tárkonyos salátaleves
Kriszti - Petrezselymes quinoa saláta
Zita - Vaníliás mézes rebarbara galette

Galette-et már sütöttem korábban és nagyon megszerettem, mert könnyű elkészíteni. Vihetjük magunkkal vendégségbe vagy akár egy piknikre is. Tésztája teljeskiörlésű tönkölylisztből és hajdinalisztből készült. A hajdinaliszt gluténmentes és különleges diós ízt ad az elkészített ételeknek. A rebarbara a tavaszi kedvenc zöldségem, noha szinte mindig desszertben végzi nálam. Ebben a receptben a méz és a vanília tökéletesen kiegészítik a rebarbara fanyar ízét.

Reméljük a menü elnyeri tetszéseteket, Jamie gasztro forradalom napja pedig mindenkit cselekedetre ösztönöz és a közeljövőben egy hasonló vacsora partit szerveztek szeretteitek körében, mert együtt enni nagyon jó!



Vaníliás mézes rebarbara galette

Hozzávalók:
- 200 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 150 g hajdinaliszt
- 160 g vaj, hideg!
- 3 evőkanál nád porcukor
- 1/2 teáskanál só
- 1/2 citrom reszelt héja
- 8 evőkanál hideg víz
- 170 g rebarbara, megtisztítva, 5-7 cm-es darabokra vágva
- 3 evőkanál méz
- 1 vaníliarúd kikapart magjai
- frissen felvert tejszínhab a tálaláshoz

Egy tálban keverjük össze a liszteket a porcukorral, a sóval és a citromhéjjal. Adjuk hozzá a hideg vajat kockákra vágva, majd az ujjaink segítségével morzsoljuk el a liszttel, amíg borsószem nagyságú morzsákat kapunk. Ekkor adjuk hozzá a vizet és gyúrjuk össze a tésztát. Csomagoljuk folpackba és tegyük be a hűtőbe legalább egy órára. Tegyük egy tálba a rebarbara darabokat, locsoljuk meg a mézzel, adjuk hozzá a vaníliát és jól keverjük össze.

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A tésztát nyújtsuk ki kb. 30 cm átmérőjűre és fél cm vastagságúra. Tegyük rá a mézes vaníliás rebarbarát úgy, hogy a tészta szélén hagyjunk 5 cm-t, amit a végén ráhajtunk a süteményre. Hajtsuk fel a tészta szélét a rebarbara darabokra. Helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire és süssük 170-180 fokon 30-40 percig. Ha a széle aranybarna színű lett, akkor jó. Tálaljuk friss tejszínhabbal.




2012. május 10., csütörtök

Friss saláta a Lecsós Kertből

Bejegyezte: Zizi dátum: 12:28 3 megjegyzés
Rukkola és retek

Szerettem volna már korábban is írni a kis parcellánkról, ami a Lecsós Kertben található, de úgy gondoltam, hogy képek nélkül nem izgalmas a dolog. Most, hogy már elég sok minden kibújt a kertben, van téma a fotózásra, így bemutatom, hogy mit is termelünk Budapest egy apró szegletében.

Februárban jutottunk hozzá a parcellánkhoz. A Közösségi Kertek szervezésében pályázni lehetett (vagyis online jelentkezni) a kis kertekre. Többszörös túljelentkezés volt, ezért úgy döntöttek a szervezők, hogy sorsolás útján döntik el, hogy kinek jusson parcella. Így került a mi nevünk is a kalapba, aztán pedig a szerencsés "nyertesek" közé (I. nevét húzták ki, nem az enyémet :)).

Rukkola (elég csenevész volt, de aztán burjánzásnak indult - hurrá!)

Hihetetlen népszerűsége miatt a városban egyre nagyobb a szervezkedés a közösségi kerteket illetően és egyre több helyen indul meg a gazdálkodás. Remélem ez a pozitív kezdeményezés országszerte elterjed és egyre több városban lesz lehetőség kertészkedésre (ha valahol már működik, osszátok meg itt kommentben, hogy mások is értesülhessenek a jó hírről).

Rebarbara

Ma délután ledöbbentem a változásokon, hogy mennyit nőttek a növények néhány nap alatt és nagyon büszke vagyok, hogy ilyen takaros kis kertünk lett. Anya és apa tanácsát igyekeztem megfogadni veteményezéskor és palántázáskor, meg a gyerekkori kertészkedős emlékek is felszínre kerültek. Követem Bálint Gazdát Facebookon és Twitteren is. Jó sok hasznos tanáccsal látja el a kezdőket, sokat lehet tanulni tőle. Antikváriumokból pedig beszereztem néhány gyöngyszemet, amelyekből szintén sokat lehet tanulni  a biogazdálkodásról, a növényekről, a kertészkedésről (Gertrud Frank: Öngyógyító kiskert, Rudolf Steiner: A mezőgazdálkodás gyarapodásának szellemtudományos alapjai).

Mángold

Cukkini

Ma este pedig az első betakarított terményből készült egyszerű saláta: rukkola levelek, retek, kevés olívaolaj, citromlé, csipet só. Hozzá néhány szelet teljeskiörlésű kenyérből fokhagymás pirítós, tökmagolajjal meglocsolva, pirospaprikával megszórva és kecskesajt. Néha a legegyszerűbb dolgok a legfenségesebbek! Igaz?

Cirmos bab

Jó kertészkedést mindenkinek!


2012. május 8., kedd

Szuper reggeli: Málnás mandulatej turmix

Bejegyezte: Zizi dátum: 11:22 7 megjegyzés

Néhány éve szokásos reggelijeink közé tartozott a pirítós és a tea. Akkor már vegetáriánus voltam, amikor egy kolléganőm mesélte, hogy ő most már csak gyümölcsöt eszik délelőtt és egyáltalán nem lesz éhes ebédig. Gondoltuk, ezt mi is kipróbáljuk, hiszen a gyümölcsök frissítenek, a gabonák táplálnak, a zöldségek pedig tisztítanak. Reggel és délelőtt szükségünk is van frissítésre, hogy gyorsan pörögjön az agyunk, igaz? 

Szóval maradt a tea (mindenféle ízesítés nélkül) és a gyümölcs. Aztán nagy rajongói lettünk a zöld smoothieknak. Készítettük így, meg banánnal, almával, spenóttal/leveles kellel és vízzel is. Utána jöttek a gyümölcsturmixok, smoothiek reggelire, plusz egy bögre gyógytea. Karácsonyi ajándékunk egy aprítógép volt, amihez tartozik egy gyümölcscentrifuga is, így most már zöldség/gyümölcsleveket is tudunk préselni. Kedvencünk a répa-narancs-gyömbér hármas.

A munkahelyemen tízóraira mindig eszem valamilyen gyümölcsöt, meg sok-sok vizet iszom ebédig. Eleinte fura volt, meg néha éhesek voltunk, de mostanra (2-3 év után) teljesen megszokta a szervezünk ezt a fajta reggelit és bírjuk gyümölcsökkel ebédig. Kivételek persze a hétvégék, amikor a szombati piac után még benyomunk egy cappuccinot és valamilyen péksütit, vasárnap meg a ráérős reggelizős nap, így a palacsinta gyakori vendég az asztalon.


Az angol nyelvben a 'juice' és a 'smoothie' között tesznek különbséget. A 'juice' az, amikor a zöldségnek vagy a gyümölcsnek csak a leve van kipréselve, a gyümölcscentrifugában hagyva a növényi rostokat. Ebben a formában is bekerülnek a vitaminok és ásványi anyagok a szervezetünkbe. A 'smoothie' pedig az, amikor a teljes zöldség vagy gyümölcs (kivéve a héjakat, pl: narancshéj, banánhéj, stb.) le van turmixolva, vízzel, teával egy kicsit hígítva úgy, hogy sűrű levet kapunk. Ilyen a zöld smoothie is. Adhatunk hozzá növényi tejet, akkor pedig krémes 'shake'-et kapunk. Úgy gondolom, hogy a magyar 'turmix' szó ennek a smoothie-nak és shake-nek lehet a keveréke. Ti mit gondoltok?


Málnás mandulatej turmix

Hozzávalók 2 főre:
- 500 ml mandulatej
- 60 g málna (fagyasztott vagy friss)
- 3 teáskanál méz

A hozzávalókat tegyük a turmixgépbe, turmixoljuk 5 percig. Ha túl sűrűnek találjuk, hígítsuk még egy kevés mandulatejjel. De ha sűrűn hagyjuk, akkor joghurtként is megehetjük, csak szórjunk hozzá zabpelyhet és már kész is a komplett, teljes értékű vegán reggeli.




2012. május 6., vasárnap

Bűntudatmentes brownie

Bejegyezte: Zizi dátum: 14:23 5 megjegyzés

Szeretem a brownie-t. Vagyis szeretném, ha nem kellene annyi cukrot belerakni, hogy puha, ragadós legyen. Ezért nem is sütöttem eddig sokszor, mert kevesebb cukorral mindig szárazabb lett és nem olyan volt az íze, textúrája, ahogyan ezeket elképzeltem a látott fotó(k) alapján. 

Ez azonban már történelem... most már tudok olyan brownie-t készíteni, ami elég édes úgy, hogy nincsen benne feldolgozott (átalakított) cukor, semmilyen egyéb mesterséges édesítőszer (természetes viszont igen), mégis finom, puha, ragadós. Nincsen benne tojás és tejtermék, valamint liszt sem! Igen, jól olvastátok. Sok olyan alapanyag kimaradt ebből a brownie-ból, amelyek egy hagyományos receptben előfordulnak. Ez egy egészséges brownie! Sőt sütni sem kell, ami előnyös nagy melegben. Inkább hűteni kell, hogy összeálljon. Egy jó aprítógép szükséges hozzá, hogy a "tésztát" összeállítsuk. Ennyi.

Felcsigáztalak benneteket?


A receptért köszönet Sarah-nak!

Bűntudatmentes brownie

Hozzávalók egy 22*22 cm-es tepsihez:
- 2 és 1/2 bögre datolya, kimagozva
- 1 bögre cukrozatlan kakaópor
- 2 bögre dió
- 1/2 bögre mandula, durvára aprítva
- 1/4 teáskanál só

Tegyük a diót az aprítógépbe és daráljuk meg. Adjuk hozzá a kakaót, a sót és kapcsoljuk be újra a gépet néhány percre. Kezdjük el adagolni a datolyát szemenként miközben az aprítógép dolgozik. Dolgoztassuk, amíg a "tészta" összeáll (kicsit szemcsésnek és száraznak tűnhet, de ha egy kis darabot kiveszünk belőle, akkor érezzük, hogy ragadós az állaga). Nyomkodjuk ezt a keveréket a formába és szórjuk meg a tetejét a mandulával (az ujjunkkal nyomkodjuk a mandulát a brownie tetejébe).

Tegyük a fagyasztóba kb. 20-30 percre vagy a hűtőbe 2-3 órára. Hűtés után vágjuk kockákra és élvezzük bűntudat nélkül! :)


Ma éjfélig játszhattok Lila Füge szakácskönyvért!!!


2012. május 3., csütörtök

Hétvégi ízmorzsák

Bejegyezte: Zizi dátum: 13:31 0 megjegyzés
Budapest legfinomabb gofrija (csoki pudingos) a Jégbüféből... Próbáltátok már?

Sok-sok morzsa volt a hosszú hétvégén... nem is fecsegek, beszéljenek inkább a képek helyettem. Imádjátok ti is, hogy végre itt a nyár, ugye? :)

Ne feledkezzetek meg a nyereményjátékról sem! Május 6-ig várom a kommenteket azoktól, akik Lila Füge szakácskönyvet szeretnének nyerni!


Zizi névnapi vacsora, az új kedvenc: zöldséges ramen és...

...dundi zöldséges gőzgombócok a Momotaro Ramen-ben

Jól indult a szombat...

Vegán málna joghurt zabpehellyel (recept hamarosan)...

Csendélet a biopiacon...





Tízórai a parkban...




Csokoládé manufaktúra a Szamos Gourmet Házban...



Marcipánból készült szobor a Szamos Gourmet Házban... (825 óra alatt készült el!)

Frissítő almafröccs a 30 fokos melegben...

Barátok látogatóban Kanadából... a keresztlányom és a kisöccse :)

Jutott idő kertészkedésre is a pici parcellánkon a Lecsós Kertben...



Egészségetekre!

Tükröződés, Nespresso és George... :)


2012. május 31., csütörtök

Eperbőr, avagy az egészséges gumicukorka


Ez egy nagyon piros bejegyzés lesz, tele sok-sok eperrel. Szóval az eperbőr... nem tudom másképp fordítani, ez angolul is strawberry leather. Gyümölcsbőr is lehet, mert más gyümölcsből is el lehet készíteni. Ki is fogom próbálni sárgabarackból és őszibarackból is. Nemcsak gyerekeket, hanem felnőtteket is elkápráztathatunk vele. Elkészítése egyszerű, jó móka, csak sok idő, amíg elkészül, de megéri várni rá.


Már tavaly az utamba sodort egy receptet az élet, akkor is nagyon tetszett, de valahogy a megvalósításra nem került sor. Néhány hete újra találkoztam vele és annyira magával ragadott, hogy a a találkozás után néhány órával már a sütőben száradt a leendő gumicukorka. Érdemes várni vele, amíg az eper ára nem a csillagos ég, mert sokszor fogjuk elkészíteni, főleg olyanok, akiknek van gyerekük. Inkább ilyet egyenek, mint egészségtelen gumicukrot. 

Miért egészségtelen a gumicukor? Nézzük csak mi van benne... nagyon sok cukor, zselatin, mindenféle mesterséges színezék, aromák és E-betűs egyéb cuccok. A zselatin pedig állati csontokból - állítólag ló- és tehéncsontokból vonják ki - készül. A gumicukorban szinte semmi természetes nincsen, mondhatjuk, hogy egy műanyag vegyipari termék. Remélem erre emlékezni fognak azok, akik a következő vásárláskor a pénztárnál sorban állva a csábító színes cukorkákra tekintenek.


A nyers táplálkozást gyakorlók aszalógépben készítenek ilyet és ehhez hasonló dolgokat. Aszalógép híján sütőben is elkészíthető, a legalacsonyabb hőfokra állítva. A recept nem nagy ügy, csak eper, méz és vanília van benne.


Eperbőr

Hozzávalók:
- 5 bögre eper (kb. 600-700 g) eper
- 3 evőkanál méz
- 1 vaníliarúd kikapart magjai

Az epreket csumázzuk ki, mossuk meg és vágjuk félbe. Tegyük egy lábasba és takarék lángon főzzük kb. 15 percig. Adjuk hozzá a mézet és a vaníliát és botmixerrel pürésítsük simára. Egy kb. 38*35 cm-es tepsit béleljünk ki sütőpapírral és öntsük bele az eperpépet egyenletesen. Szárítsuk sütőben 50 fokon (nekem ez a legalacsonyabb fokozat) 6-8 óráig, amíg már teljesen száraz. A sütő ajtaját kitámasztottam egy parafadugóval, hogy a pára távozzon a sütőből, ne pedig a gyümölcsbőrre csapódjon le.

Amikor éjszaka kivettem a sütőből elég kemény volt, így visszatettem, hagytam ott kihűlni. Reggel újra megnéztem, még akkor sem tűnt olyannak, hogy én a kiszáradt pépet le fogom húzni valaha a sütőpapírról. Nem akartam a konyhapulton hagyni, így visszatoltam a sütőbe, amíg elmentem otthonról. Aztán este újra elővettem. Óvatosan elkezdtem piszkálni a szélét, láttam, hogy már puha, így szépen lassan lehúztam az eperbőrt a sütőpapírról. Gyönyörű volt és illatos. Csíkokra vágtam, feltekertem a csíkokat és már rágtuk is a házi gumicukrot. Kihagyhatatlan élmény!

Eperbőr még a sütőpapíron...

Eperbőr már sütőpapír nélkül a fény felé fordítva...

Eperbőr a kezeimben... csodálatos tapasztalat!

Feltekert gumicukorkák...


2012. május 29., kedd

Hétvégi ízmorzsák


Sok-sok ízmorzsás fotó a hosszú hétvégéről. Kezdtük egy csodás reggelivel, a csütörtök este sütött fantasztikus brioche kenyérrel és a hozzá készített epres rebarbara kompóttal. Királyoknak járó reggeli! (Recept hamarosan!)

A kert sem maradhatott ki. A múlt heti sok eső nagyon jót tett a kertnek, minden csodaszép, zöld, sűrű és növekedésnek indult.


Jártunk a szegedi borfesztiválon is, ami hatalmasra nőtte ki magát, az idén már 10 napos volt a rendezvény. Finom borokat kóstoltunk, többek között a villányi Lelovits Tamás Pincészetéből (Portugieser 2009, ajánlott!) és a szekszárdi Tringa Borpincétől (Blauburger 2011, ajánlott kipróbálásra!). Mindkét helyen fantasztikus volt a kiszolgálás, a borok pedig itatták magukat. 


A borok után jól csúszott a forró, fokhagymás lángos...


Vasárnapra is maradt még egy kevés a brioche-ból és a kompótból, így a család is meg tudta kóstolni.


A borfesztivállal egy időben rendezik meg mindig a Hídi Vásárt is. Mielőtt kinéztünk volna a mindenféle kézműves portékát áruló vásárra, nem hagyhattuk ki az Acapella Cukrászda grillázs oroszkrém tortáját (ajánlott kipróbálásra!!!) és egy cappuccinot.


Néhány montázs kép a vásárról...






A híres szegedi paprika ilyen gyönyörű színű...


Cuki szálkásszőrű tacsi, Totya, akivel a vásárban találkoztunk... :)


Dóm és Tisza part a naplementében...



Nektek hogy telt a hosszú hétvége?


2012. május 19., szombat

Vaníliás mézes rebarbara galette és egy virtuális potluck a Food Revolution Napra


2012. május 19-e biztosan beírja magát a történelembe Jamie Oliver globális, az egész világra kiterjedő Food Revolution Napjával. Ezen a napon a világon több tízezer ember vesz részt olyan rendezvényeken,  programokon, ahol segítséget és útmutatást kapnak és adnak egymásnak arról, hogy miként lehet megelőzni helyes ételválasztással a táplálkozásunk okozta betegségeket, hogyan lehet egészségesebben főzni, sütni és enni. Ez a nap az otthon főzés örömét hirdeti, amikor barátok, családtagok összejönnek, közösen elkészítenek néhány ételt és együtt elfogyasztják.


Íme Jamie videója az eseményről...


Lelkes négy fős csapatunk egy virtuális potluck-ot szervezett erre az eseményre. Összeállítottunk egy menüt, mindenki elkészítette otthon a sajátját, ma pedig virtuálisan megosztjuk veletek ezeknek a finomságoknak a receptjeit.

Íme a kis csapatunk és a menü, amit készítettünk:
Anna - Zöldséges quinoa falatok
Réka - Tárkonyos salátaleves
Kriszti - Petrezselymes quinoa saláta
Zita - Vaníliás mézes rebarbara galette

Galette-et már sütöttem korábban és nagyon megszerettem, mert könnyű elkészíteni. Vihetjük magunkkal vendégségbe vagy akár egy piknikre is. Tésztája teljeskiörlésű tönkölylisztből és hajdinalisztből készült. A hajdinaliszt gluténmentes és különleges diós ízt ad az elkészített ételeknek. A rebarbara a tavaszi kedvenc zöldségem, noha szinte mindig desszertben végzi nálam. Ebben a receptben a méz és a vanília tökéletesen kiegészítik a rebarbara fanyar ízét.

Reméljük a menü elnyeri tetszéseteket, Jamie gasztro forradalom napja pedig mindenkit cselekedetre ösztönöz és a közeljövőben egy hasonló vacsora partit szerveztek szeretteitek körében, mert együtt enni nagyon jó!



Vaníliás mézes rebarbara galette

Hozzávalók:
- 200 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 150 g hajdinaliszt
- 160 g vaj, hideg!
- 3 evőkanál nád porcukor
- 1/2 teáskanál só
- 1/2 citrom reszelt héja
- 8 evőkanál hideg víz
- 170 g rebarbara, megtisztítva, 5-7 cm-es darabokra vágva
- 3 evőkanál méz
- 1 vaníliarúd kikapart magjai
- frissen felvert tejszínhab a tálaláshoz

Egy tálban keverjük össze a liszteket a porcukorral, a sóval és a citromhéjjal. Adjuk hozzá a hideg vajat kockákra vágva, majd az ujjaink segítségével morzsoljuk el a liszttel, amíg borsószem nagyságú morzsákat kapunk. Ekkor adjuk hozzá a vizet és gyúrjuk össze a tésztát. Csomagoljuk folpackba és tegyük be a hűtőbe legalább egy órára. Tegyük egy tálba a rebarbara darabokat, locsoljuk meg a mézzel, adjuk hozzá a vaníliát és jól keverjük össze.

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A tésztát nyújtsuk ki kb. 30 cm átmérőjűre és fél cm vastagságúra. Tegyük rá a mézes vaníliás rebarbarát úgy, hogy a tészta szélén hagyjunk 5 cm-t, amit a végén ráhajtunk a süteményre. Hajtsuk fel a tészta szélét a rebarbara darabokra. Helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire és süssük 170-180 fokon 30-40 percig. Ha a széle aranybarna színű lett, akkor jó. Tálaljuk friss tejszínhabbal.




2012. május 10., csütörtök

Friss saláta a Lecsós Kertből

Rukkola és retek

Szerettem volna már korábban is írni a kis parcellánkról, ami a Lecsós Kertben található, de úgy gondoltam, hogy képek nélkül nem izgalmas a dolog. Most, hogy már elég sok minden kibújt a kertben, van téma a fotózásra, így bemutatom, hogy mit is termelünk Budapest egy apró szegletében.

Februárban jutottunk hozzá a parcellánkhoz. A Közösségi Kertek szervezésében pályázni lehetett (vagyis online jelentkezni) a kis kertekre. Többszörös túljelentkezés volt, ezért úgy döntöttek a szervezők, hogy sorsolás útján döntik el, hogy kinek jusson parcella. Így került a mi nevünk is a kalapba, aztán pedig a szerencsés "nyertesek" közé (I. nevét húzták ki, nem az enyémet :)).

Rukkola (elég csenevész volt, de aztán burjánzásnak indult - hurrá!)

Hihetetlen népszerűsége miatt a városban egyre nagyobb a szervezkedés a közösségi kerteket illetően és egyre több helyen indul meg a gazdálkodás. Remélem ez a pozitív kezdeményezés országszerte elterjed és egyre több városban lesz lehetőség kertészkedésre (ha valahol már működik, osszátok meg itt kommentben, hogy mások is értesülhessenek a jó hírről).

Rebarbara

Ma délután ledöbbentem a változásokon, hogy mennyit nőttek a növények néhány nap alatt és nagyon büszke vagyok, hogy ilyen takaros kis kertünk lett. Anya és apa tanácsát igyekeztem megfogadni veteményezéskor és palántázáskor, meg a gyerekkori kertészkedős emlékek is felszínre kerültek. Követem Bálint Gazdát Facebookon és Twitteren is. Jó sok hasznos tanáccsal látja el a kezdőket, sokat lehet tanulni tőle. Antikváriumokból pedig beszereztem néhány gyöngyszemet, amelyekből szintén sokat lehet tanulni  a biogazdálkodásról, a növényekről, a kertészkedésről (Gertrud Frank: Öngyógyító kiskert, Rudolf Steiner: A mezőgazdálkodás gyarapodásának szellemtudományos alapjai).

Mángold

Cukkini

Ma este pedig az első betakarított terményből készült egyszerű saláta: rukkola levelek, retek, kevés olívaolaj, citromlé, csipet só. Hozzá néhány szelet teljeskiörlésű kenyérből fokhagymás pirítós, tökmagolajjal meglocsolva, pirospaprikával megszórva és kecskesajt. Néha a legegyszerűbb dolgok a legfenségesebbek! Igaz?

Cirmos bab

Jó kertészkedést mindenkinek!


2012. május 8., kedd

Szuper reggeli: Málnás mandulatej turmix


Néhány éve szokásos reggelijeink közé tartozott a pirítós és a tea. Akkor már vegetáriánus voltam, amikor egy kolléganőm mesélte, hogy ő most már csak gyümölcsöt eszik délelőtt és egyáltalán nem lesz éhes ebédig. Gondoltuk, ezt mi is kipróbáljuk, hiszen a gyümölcsök frissítenek, a gabonák táplálnak, a zöldségek pedig tisztítanak. Reggel és délelőtt szükségünk is van frissítésre, hogy gyorsan pörögjön az agyunk, igaz? 

Szóval maradt a tea (mindenféle ízesítés nélkül) és a gyümölcs. Aztán nagy rajongói lettünk a zöld smoothieknak. Készítettük így, meg banánnal, almával, spenóttal/leveles kellel és vízzel is. Utána jöttek a gyümölcsturmixok, smoothiek reggelire, plusz egy bögre gyógytea. Karácsonyi ajándékunk egy aprítógép volt, amihez tartozik egy gyümölcscentrifuga is, így most már zöldség/gyümölcsleveket is tudunk préselni. Kedvencünk a répa-narancs-gyömbér hármas.

A munkahelyemen tízóraira mindig eszem valamilyen gyümölcsöt, meg sok-sok vizet iszom ebédig. Eleinte fura volt, meg néha éhesek voltunk, de mostanra (2-3 év után) teljesen megszokta a szervezünk ezt a fajta reggelit és bírjuk gyümölcsökkel ebédig. Kivételek persze a hétvégék, amikor a szombati piac után még benyomunk egy cappuccinot és valamilyen péksütit, vasárnap meg a ráérős reggelizős nap, így a palacsinta gyakori vendég az asztalon.


Az angol nyelvben a 'juice' és a 'smoothie' között tesznek különbséget. A 'juice' az, amikor a zöldségnek vagy a gyümölcsnek csak a leve van kipréselve, a gyümölcscentrifugában hagyva a növényi rostokat. Ebben a formában is bekerülnek a vitaminok és ásványi anyagok a szervezetünkbe. A 'smoothie' pedig az, amikor a teljes zöldség vagy gyümölcs (kivéve a héjakat, pl: narancshéj, banánhéj, stb.) le van turmixolva, vízzel, teával egy kicsit hígítva úgy, hogy sűrű levet kapunk. Ilyen a zöld smoothie is. Adhatunk hozzá növényi tejet, akkor pedig krémes 'shake'-et kapunk. Úgy gondolom, hogy a magyar 'turmix' szó ennek a smoothie-nak és shake-nek lehet a keveréke. Ti mit gondoltok?


Málnás mandulatej turmix

Hozzávalók 2 főre:
- 500 ml mandulatej
- 60 g málna (fagyasztott vagy friss)
- 3 teáskanál méz

A hozzávalókat tegyük a turmixgépbe, turmixoljuk 5 percig. Ha túl sűrűnek találjuk, hígítsuk még egy kevés mandulatejjel. De ha sűrűn hagyjuk, akkor joghurtként is megehetjük, csak szórjunk hozzá zabpelyhet és már kész is a komplett, teljes értékű vegán reggeli.




2012. május 6., vasárnap

Bűntudatmentes brownie


Szeretem a brownie-t. Vagyis szeretném, ha nem kellene annyi cukrot belerakni, hogy puha, ragadós legyen. Ezért nem is sütöttem eddig sokszor, mert kevesebb cukorral mindig szárazabb lett és nem olyan volt az íze, textúrája, ahogyan ezeket elképzeltem a látott fotó(k) alapján. 

Ez azonban már történelem... most már tudok olyan brownie-t készíteni, ami elég édes úgy, hogy nincsen benne feldolgozott (átalakított) cukor, semmilyen egyéb mesterséges édesítőszer (természetes viszont igen), mégis finom, puha, ragadós. Nincsen benne tojás és tejtermék, valamint liszt sem! Igen, jól olvastátok. Sok olyan alapanyag kimaradt ebből a brownie-ból, amelyek egy hagyományos receptben előfordulnak. Ez egy egészséges brownie! Sőt sütni sem kell, ami előnyös nagy melegben. Inkább hűteni kell, hogy összeálljon. Egy jó aprítógép szükséges hozzá, hogy a "tésztát" összeállítsuk. Ennyi.

Felcsigáztalak benneteket?


A receptért köszönet Sarah-nak!

Bűntudatmentes brownie

Hozzávalók egy 22*22 cm-es tepsihez:
- 2 és 1/2 bögre datolya, kimagozva
- 1 bögre cukrozatlan kakaópor
- 2 bögre dió
- 1/2 bögre mandula, durvára aprítva
- 1/4 teáskanál só

Tegyük a diót az aprítógépbe és daráljuk meg. Adjuk hozzá a kakaót, a sót és kapcsoljuk be újra a gépet néhány percre. Kezdjük el adagolni a datolyát szemenként miközben az aprítógép dolgozik. Dolgoztassuk, amíg a "tészta" összeáll (kicsit szemcsésnek és száraznak tűnhet, de ha egy kis darabot kiveszünk belőle, akkor érezzük, hogy ragadós az állaga). Nyomkodjuk ezt a keveréket a formába és szórjuk meg a tetejét a mandulával (az ujjunkkal nyomkodjuk a mandulát a brownie tetejébe).

Tegyük a fagyasztóba kb. 20-30 percre vagy a hűtőbe 2-3 órára. Hűtés után vágjuk kockákra és élvezzük bűntudat nélkül! :)


Ma éjfélig játszhattok Lila Füge szakácskönyvért!!!


2012. május 3., csütörtök

Hétvégi ízmorzsák

Budapest legfinomabb gofrija (csoki pudingos) a Jégbüféből... Próbáltátok már?

Sok-sok morzsa volt a hosszú hétvégén... nem is fecsegek, beszéljenek inkább a képek helyettem. Imádjátok ti is, hogy végre itt a nyár, ugye? :)

Ne feledkezzetek meg a nyereményjátékról sem! Május 6-ig várom a kommenteket azoktól, akik Lila Füge szakácskönyvet szeretnének nyerni!


Zizi névnapi vacsora, az új kedvenc: zöldséges ramen és...

...dundi zöldséges gőzgombócok a Momotaro Ramen-ben

Jól indult a szombat...

Vegán málna joghurt zabpehellyel (recept hamarosan)...

Csendélet a biopiacon...





Tízórai a parkban...




Csokoládé manufaktúra a Szamos Gourmet Házban...



Marcipánból készült szobor a Szamos Gourmet Házban... (825 óra alatt készült el!)

Frissítő almafröccs a 30 fokos melegben...

Barátok látogatóban Kanadából... a keresztlányom és a kisöccse :)

Jutott idő kertészkedésre is a pici parcellánkon a Lecsós Kertben...



Egészségetekre!

Tükröződés, Nespresso és George... :)


 

Zizi próba Copyright © 2009 Girl Music is Designed by Ipietoon Sponsored by Emocutez