Pages

2012. január 28., szombat

A tuti kakaós csokis diós keksz

Bejegyezte: Zizi dátum: 9:45 1 megjegyzés

Ha azon gondolkodtok, hogy milyen nasit süssetek holnapra a tea/kávé mellé vagy esetleg a vasárnap esti filmnézéshez, akkor ajánlom a tuti csokis-diós kekszet, amibe még mogyoróvaj is került. Meg fogjátok nekem köszönni. :) Langyosan fogyasztva a legjobb, amikor még a csoki olvadt benne. 

Ne szégyelljünk befalni belőle kettőt, hármat.

Vagy négyet.

Ha senki nem lát minket, lehet öt is. :)


Gyerekkoromban háztartási kekszen, Pilóta kekszen és vaníliás karikán nőttem fel. Gondolom ezzel sokan vannak így. Érdekes, hogy akkor nem volt divat Magyarországon a kekszsütés (vagy csak én maradtam ki belőle?), pedig milyen egyszerű. Összekeverjük a száraz hozzávalókat, a nedves hozzávalókat, a kettőt összedolgozzuk, golyóbisokat formázunk és már irány is a sütő. 

Manapság viszont divat kekszet sütni. Vihetjük magunkkal iskolába, munkahelyre, moziba, utazáshoz, vendégségbe. Könnyű csomagolni, dobozban egy-két hétig elállnának, ha nem ennénk meg hamarabb! Süthetjük a családnak, barátoknak, szerelmünknek, gyerekünknek, rokonoknak vagy csak magunknak. Szeretetünk kifejezésének egyik eszköze lehet. 

Ízkombinációk tekintetében határ a csillagos ég. Kísérletezzetek és írjátok meg nekem, hogy nektek melyik a tuti receptetek!


Tuti kakaós csokis diós keksz 

Hozzávalók:
- 1 bögre tönköly fehérliszt, szitálva
- 1/2 bögre teljeskiörlésű tönkölyliszt, szitálva
- 1/2 bögre kakaópor (cukrozatlan), szitálva
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 1/2 bögre puha vaj
- 1/2 bögre nádcukor
- 1/2 bögre mogyoróvaj
- 1 teáskanál vanília esszencia
- 2 db bio tojás
- 100 g 70%-os csokoládé, felkockázva
- dió, felaprítva
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: lisztek, kakaó, szódabikarbóna, só. Egy másik tálban keverjük habosra a vajat a nádcukorral. Adjuk hozzá a mogyoróvajat, jól keverjük el, majd kóstoljuk meg. Óvatosan, mert utána nehéz lesz abbahagyni! :) Adjuk hozzá a tojásokat, a vaníliát, majd öntsük az egészet a száraz hozzávalókhoz. Keverjük bele a csokit és a diót. Formázzunk golyókat a tésztából, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, ahol a golyókat lelapítjuk a tenyerünkkel. Sülés során egy kicsit nőni fognak, így hagyjunk helyet két keksz között. 170 fokon kb. 10-15 percig süssük. Ellenőrizzük, nehogy megégjenek.

Ebből a mennyiségből nekem 32 darab lett.


További keksz receptek itt.



2012. január 20., péntek

Tavasz Párizsban (1. rész)

Bejegyezte: Zizi dátum: 2:49 2 megjegyzés

Két napja Facebook-on megkérdeztem, hogy mit szólnátok egy kis tavaszi utazáshoz. Jeleztétek, hogy jöhet! :) Hát íme az első ízelítő Párizsból, ahol tavaly áprilisban jártunk I.-vel. Igen, jól olvastátok... tavaly áprilisban és még nem írtam róla!


Érdekességeket fogok bemutatni a sorozatban, a látnivalókra nem nagyon fogok kitérni, bár képek formájában azért fel fognak tűnni. A híres épületeket, múzeumokat úgyis mindenki beiktatja a programjába, még ha nem is először jár Párizsban. Nekünk is már a harmadik alkalom volt, hogy eljutottunk a világ egyik leghíresebb vagy inkább legromantikusabb városába, mégis újra felmentünk az Eiffel Torony tetejére. Kihagyhatatlan, még a tériszonyosoknak is!


És, ami így lassan egy év távlatából megmaradt a jegyzeteimen kívül? Croissant, croissant, bagett, sajt, piknik a parkban,  séta, séta, piac, nini ott az Eiffel Torony, tejeskávé, egy pohár finom vörösbor, croissant, metro, macaron, csokoládé, croissant, bagett, dzsem, vaj, metro, csokis croissant, pöti káfé, séta, nini megint ott az Eiffel Torony, piac, metro, macaron és még folytathatnám... Most, hogy ezeket leírtam, rám is tört a Párizsba mehetnék... na, beszéljenek a képek helyettem.

Sajt tenger... Rue Montorgueil Market

Szuper kis reggeliző hely és pékség, Le Pain Quotidien a Rue Montorgueil-en




Titkos recept alapján készülő párizsi csokis keksz... és társai

A cseresznyefa rózsaszín tömött apró virágai Párizsban is ugyanolyan gyönyörűek, mint itthon...

Most itt szeretnék ücsörögni a Festők terén, a Montmartre-on és csak nézni és nézni a sétáló tömeget, a művészeket... persze közben sült krumplit eszem egy nagy tányér salátval, ropogós bagettel és sós francia vajjal, egy pohár jó bor és egy üveg Perrier társaságában...

Festők tere (Place du Tertre), Montmartre


Festők tere (Place du Tertre), Montmartre


Vidám muzsikát játszó utcai zenész a Montmartre-on


Sacré-Cœur


Egy párizsi piknik


2012. január 17., kedd

Paradicsomszószban sült tojás, azaz shakshuka

Bejegyezte: Zizi dátum: 7:02 3 megjegyzés

Nagyon ritkán eszem tojást - többnyire csak süteménybe belesütve -, de néha megkívánom és akkor valamilyen formában elkészítem. Ez ez egyszerű paradicsomszószban sült tojásnak indult, de Hínyenc felhívta rá a figyelmemet, hogy akár shakshuka is lehetne. Bevallom őszintén először nem tudtam miről beszél, így utánajártam egy kicsit a témának.


A shakshuka közel-keleti étel, származását tekintve lehet izraeli vagy tunéziai vagy algériai. Líbiában tradicionális reggelinek számít. Magyarul pedig buggyantott vagy posírozott tojás paradicsomszószban, chilivel, hagymával, fűszerekkel összesütve. Mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy mit tesz bele. Én cukkinivel és kakukkfűvel dobtam fel. Aztán megmutattam öcsémnek az ételről készült Instagramra feltöltött fotót. Annyira nyálcsorgatóra sikerült a kép, hogy öcsém - aki elég ritkán főz, de akkor jól - elhatározta, hogy megcsinálja. Ő még babot is tett bele. Lehet egy kiadós hétvégi reggeli, de akár egy könnyű ebéd is. Mi pirítóssal ettük, de el tudom képzelni rizzsel, kuszkusszal, bulgurral, kölessel és még quionaval is. Meg egy nagy tál salátával. Nyamm!


Paradicsomszószban sült tojás, azaz shakshuka

Hozzávalók 2 főre:
- 1 db konzerv hámozott paradicsom, turmixoljuk simára
- 2 db bio tojás
- 1 golyó mozzarella
- 1 kis cukkini, felkockázva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 3 ág kakkukfű, levelei
- 1 teáskanál chili pehely
- só, bors
- olívaolaj

Egy sütőtálkába öntsünk bele a paradicsomlevet, sózzuk, borsozzuk és keverjük össze. Adjuk hozzá a felkockázott cukkinit, a fokhagymát és tépkedjük bele a mozzarellát. Üssük bele a két tojást, szórjuk meg a kakukkfűvel, a chili pehellyel és locsoljuk meg két teáskanálnyi olívaolajjal. Előmelegített sütőben süssük 180 fokon 15-20 percig, amíg a tojások megsülnek, a mozzarella pedig elolvad. Fokhagymás pirítóssal tálaljuk.




2012. január 15., vasárnap

Vegán almaszószos fahéjas keksz

Bejegyezte: Zizi dátum: 23:49 1 megjegyzés

Július óta nem került fel a blogra keksz recept, pedig, ha tudnátok, hogy mennyi kekszet sütöttem azóta. Karácsonyra legalább hatféle vegán kekszet késztettem, de egyiket se volt időm lefotózni, így szépen lassan újra megsütöm, lefotózom és kiteszem ide a blogra.

Ez a recept, amit most megosztok veletek, karácsonykor  nem készült el, ez egy teljesen új recept. Egyszerű, gyors, nem igazán édes, a téli ízvilágra épül az alma és a fahéj párosa miatt és akár babakeksznek is nevezhetném. Olyan babáknak, kis gyerekeknek ajánlom, akik már ettek cukrot. Én lágy sötétbarna nádcukrot raktam bele, aminek enyhén karamelles íze van, de természetesen bármilyen cukorral elkészíthető.  Teához, forró csokihoz, kávéhoz kiváló.


Vegán almaszószos fahéjas keksz

Hozzávalók:
- 120 g kókuszolaj
- 120 g lágy sötétbarna  nádcukor
- 250 g almaszósz (cukrozatlan, natúr)
- 150 g tönköly fehérliszt
- 150 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 teáskanál foszfátmentes sütőpor
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1 teáskanál fahéj
- 90 g dió, felaprítva

Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. Egy tálban keverjük össze a kókuszolajat a nádcukorral, adjuk hozzá az almaszószt és tegyük félre. Egy másik tálban keverjük össze a liszteket, a sütőport, a szódabikarbónát és a fahéjat. Öntsük a nedves hozzávalókat a szárazhoz, majd keverjük simára a tésztát. Adjuk hozzá a diót és jól keverjük össze. Evőkanálnyi adagokat tegyünk egy sütőpapírral bélelt tepsire, lapítsuk le a kekszeket. Süssük 170-180 fokon kb. 12-15 percig.

Ebből a mennyiségből nekem 40 db lett.



2012. január 10., kedd

Vega karácsony - Vegán narancsos csokoládétorta

Bejegyezte: Zizi dátum: 10:53 2 megjegyzés

A vega karácsony a végéhez ér (decemberben újra előkerül) és ezt méltó módon egy tömény csokis desszerttel zárjuk. Készült már néhány vegán csokitorta a konyhámban, amelyeknek a receptjei felkerültek ide a blogra, de mindig van mit újítani, változtatni, módosítani. 

Ehhez a recepthez csicseriborsó- és zabliszt keverékét használtam. A zab állítólag nem mondható gluténmentesnek, szóval ez a torta nem gluténmentes, viszont a csicseriborsó enyhén ropogóssá teszi a tésztáját.  Édesítéshez datolyaszirupot is használtam, ami kiváltható mézzel vagy pürésítsünk robotgépben négy-öt szem datolyát és használjuk ezt. A ganache receptje Makitól származik. Egyszer egy "Egészséges édességek" órán kuktáskodtam és akkor készítettük el. 


Régen nem rajongtam a narancs-csokoládé párosért, mostanra viszont megkedveltem az ízét. Ezzel a tortával mindenképpen belopta magát a szívembe. 


Vegán narancsos csokoládétorta

Hozzávalók:
Tortához:
- 1 bögre csicseriborsó liszt
- 1 bögre zabliszt
- 1/2 bögre cukrozatlan kakaópor
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 1/2 bögre datolya szirup (méz is használható)
- 1/3 bögre nádcukor
- 2 evőkanál őrölt lenmag
- 6 evőkanál víz
- 1 db narancs reszelt héja 
- 1 bögre frissen facsart narancslé
- 1/4 bögre olívaolaj
- 1 evőkanál narancslekvár
Csokoládé ganache-hoz:
- 3/4 bögre kókusztej
- 1 bögre 70-80%-os csokoládé
- 1 evőkanál kókuszolaj
- 1 evőkanál méz 
- 1 vaníliarúd kikapart magjai
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy kis tálkában keverjük össze az őrölt lenmagot a vízzel, keverjük össze és tegyük félre. Száraz teflonserpenyőben pirítsuk meg a csicseriborsó lisztet (4-5 perc). Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.

Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: pirított csicseriborsó liszt, zabliszt, kakaópor, sütőpor, szódabikarbóna és só. Egy másik tálban keverjük össze a datolyaszirupot a nádcukorral, adjuk hozzá a vizes lenmag keveréket, a narancslevet, a narancs héját, az olívaolajat és a lekvárt. Öntsük a nedves hozzávalókat a szárazhoz, majd keverjük simára a tésztát.

Öntsük az egészet egy kerek sütőpapírral kibélelt formába (22 cm átmérőjű). Süssük a tortát 180 fokon kb. 10 percig, majd 170 fokon kb. 20 percig. Végezzünk tűpróbát mielőtt kivesszük (ne süssük túl, mert, akkor kiszárad). Hagyjuk a formában kihűlni.

Egy kis lábasban alacsony lángon melegítsük és olvasszuk össze a kókusztejet a kókuszolajjal, mézzel és a vaníliával. Vegyük le a tűzhelyről, tegyük bele a csokoládét és folyamatosan kevergessük, amíg a csoki felolvad és sima lesz. Hagyjuk hűlni, majd csurgassuk rá a torta tetejére. Díszíthetjük narancs szeletekkel a tetejét. 


További vega karácsony receptek:
Vegán töltelék
Narancsos kelbimbó
Sajtos sült póréhagyma
Sütőtökös burgonyapüré rozmaringgal
Vörösáfonyás pisztácia mandula sült
Sütőtök pite


2012. január 2., hétfő

Vega karácsony - Vegán töltelék

Bejegyezte: Zizi dátum: 13:01 2 megjegyzés

Furán hangzik, hogy töltelék, még sincs beletöltve semmibe. Ráadásul mindez egy vega blogon... mire asszociálunk a töltelék szó hallatán? Nyilván húsra! :) Az amerikaiknál és a kandaiaknál hálaadáskor (Thanksgiving) a hatalmas sült pulyka mellé külön tálalják a tölteléket, mint egy köretet. Először furának találtam, de mostanra megbékéltem vele. Sőt nagyon népszerű ez a töltelékesdi. Jamie Oliver 2011-es karácsonyi magazinjában is találtam legalább 4-5 töltelék receptet, van köztük vegetáriánus és vegán is. El is fogom készíteni.

Ez a recept nekem nagyon bejött a ropogós kenyérdarabkák miatt. Érdemes 2-3 napos szikkadt kenyeret használnunk hozzá, hogy minél ropogósabbak legyenek a kis kockák. Szerintem kiváló köret akár húsétel mellé is. Mi a karácsonyi pisztácia mandula sült mellé ettük, többek között ezt is. Magában is el tudom képzelni egy nagy tál saláta mellé.

Vegán töltelék

Hozzávalók 2 főre:
- 150 g jó minőségű kovásszal készült kenyér, felkockázva
- 1 nagy fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 db alma, meghámozva, megtisztítva, felkockázva
- 1 és 1/4 bögre zöldség alaplé
- 1/4 bögre kapribogyó
- 1 kis csokor petrezselyem, felaprítva
- 10-15 db zsályalevél, felaprítva
- só, bors
- olívaolaj
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy serpenyőben 2 evőkanál olívaolajon dinszteljük meg a vöröshagymát 3-4 perc alatt. Adjuk hozzá az almát és pirítsuk még néhány percig. Adjuk hozzá a zöldfűszereket, kenyérkockát, majd a kapribogyót, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk (a kapribogyó elég sós, szóval óvatosan!). Jól keverjük össze, majd ezt a keveréket öntsük egy sütőtálba. Locsoljuk meg a zöldség alaplével és tegyük az előmelegített sütőbe. Süssük 170-180 fokon kb. 30-40 percig, amíg a kenyérkockák aranybarnára pirulnak.

További vega karácsony receptek:
Narancsos kelbimbó
Sajtos sült póréhagyma
Sütőtökös burgonyapüré rozmaringgal
Vörösáfonyás pisztácia mandula sült
Sütőtök pite


2012. január 28., szombat

A tuti kakaós csokis diós keksz


Ha azon gondolkodtok, hogy milyen nasit süssetek holnapra a tea/kávé mellé vagy esetleg a vasárnap esti filmnézéshez, akkor ajánlom a tuti csokis-diós kekszet, amibe még mogyoróvaj is került. Meg fogjátok nekem köszönni. :) Langyosan fogyasztva a legjobb, amikor még a csoki olvadt benne. 

Ne szégyelljünk befalni belőle kettőt, hármat.

Vagy négyet.

Ha senki nem lát minket, lehet öt is. :)


Gyerekkoromban háztartási kekszen, Pilóta kekszen és vaníliás karikán nőttem fel. Gondolom ezzel sokan vannak így. Érdekes, hogy akkor nem volt divat Magyarországon a kekszsütés (vagy csak én maradtam ki belőle?), pedig milyen egyszerű. Összekeverjük a száraz hozzávalókat, a nedves hozzávalókat, a kettőt összedolgozzuk, golyóbisokat formázunk és már irány is a sütő. 

Manapság viszont divat kekszet sütni. Vihetjük magunkkal iskolába, munkahelyre, moziba, utazáshoz, vendégségbe. Könnyű csomagolni, dobozban egy-két hétig elállnának, ha nem ennénk meg hamarabb! Süthetjük a családnak, barátoknak, szerelmünknek, gyerekünknek, rokonoknak vagy csak magunknak. Szeretetünk kifejezésének egyik eszköze lehet. 

Ízkombinációk tekintetében határ a csillagos ég. Kísérletezzetek és írjátok meg nekem, hogy nektek melyik a tuti receptetek!


Tuti kakaós csokis diós keksz 

Hozzávalók:
- 1 bögre tönköly fehérliszt, szitálva
- 1/2 bögre teljeskiörlésű tönkölyliszt, szitálva
- 1/2 bögre kakaópor (cukrozatlan), szitálva
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 1/2 bögre puha vaj
- 1/2 bögre nádcukor
- 1/2 bögre mogyoróvaj
- 1 teáskanál vanília esszencia
- 2 db bio tojás
- 100 g 70%-os csokoládé, felkockázva
- dió, felaprítva
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: lisztek, kakaó, szódabikarbóna, só. Egy másik tálban keverjük habosra a vajat a nádcukorral. Adjuk hozzá a mogyoróvajat, jól keverjük el, majd kóstoljuk meg. Óvatosan, mert utána nehéz lesz abbahagyni! :) Adjuk hozzá a tojásokat, a vaníliát, majd öntsük az egészet a száraz hozzávalókhoz. Keverjük bele a csokit és a diót. Formázzunk golyókat a tésztából, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, ahol a golyókat lelapítjuk a tenyerünkkel. Sülés során egy kicsit nőni fognak, így hagyjunk helyet két keksz között. 170 fokon kb. 10-15 percig süssük. Ellenőrizzük, nehogy megégjenek.

Ebből a mennyiségből nekem 32 darab lett.


További keksz receptek itt.



2012. január 20., péntek

Tavasz Párizsban (1. rész)


Két napja Facebook-on megkérdeztem, hogy mit szólnátok egy kis tavaszi utazáshoz. Jeleztétek, hogy jöhet! :) Hát íme az első ízelítő Párizsból, ahol tavaly áprilisban jártunk I.-vel. Igen, jól olvastátok... tavaly áprilisban és még nem írtam róla!


Érdekességeket fogok bemutatni a sorozatban, a látnivalókra nem nagyon fogok kitérni, bár képek formájában azért fel fognak tűnni. A híres épületeket, múzeumokat úgyis mindenki beiktatja a programjába, még ha nem is először jár Párizsban. Nekünk is már a harmadik alkalom volt, hogy eljutottunk a világ egyik leghíresebb vagy inkább legromantikusabb városába, mégis újra felmentünk az Eiffel Torony tetejére. Kihagyhatatlan, még a tériszonyosoknak is!


És, ami így lassan egy év távlatából megmaradt a jegyzeteimen kívül? Croissant, croissant, bagett, sajt, piknik a parkban,  séta, séta, piac, nini ott az Eiffel Torony, tejeskávé, egy pohár finom vörösbor, croissant, metro, macaron, csokoládé, croissant, bagett, dzsem, vaj, metro, csokis croissant, pöti káfé, séta, nini megint ott az Eiffel Torony, piac, metro, macaron és még folytathatnám... Most, hogy ezeket leírtam, rám is tört a Párizsba mehetnék... na, beszéljenek a képek helyettem.

Sajt tenger... Rue Montorgueil Market

Szuper kis reggeliző hely és pékség, Le Pain Quotidien a Rue Montorgueil-en




Titkos recept alapján készülő párizsi csokis keksz... és társai

A cseresznyefa rózsaszín tömött apró virágai Párizsban is ugyanolyan gyönyörűek, mint itthon...

Most itt szeretnék ücsörögni a Festők terén, a Montmartre-on és csak nézni és nézni a sétáló tömeget, a művészeket... persze közben sült krumplit eszem egy nagy tányér salátval, ropogós bagettel és sós francia vajjal, egy pohár jó bor és egy üveg Perrier társaságában...

Festők tere (Place du Tertre), Montmartre


Festők tere (Place du Tertre), Montmartre


Vidám muzsikát játszó utcai zenész a Montmartre-on


Sacré-Cœur


Egy párizsi piknik


2012. január 17., kedd

Paradicsomszószban sült tojás, azaz shakshuka


Nagyon ritkán eszem tojást - többnyire csak süteménybe belesütve -, de néha megkívánom és akkor valamilyen formában elkészítem. Ez ez egyszerű paradicsomszószban sült tojásnak indult, de Hínyenc felhívta rá a figyelmemet, hogy akár shakshuka is lehetne. Bevallom őszintén először nem tudtam miről beszél, így utánajártam egy kicsit a témának.


A shakshuka közel-keleti étel, származását tekintve lehet izraeli vagy tunéziai vagy algériai. Líbiában tradicionális reggelinek számít. Magyarul pedig buggyantott vagy posírozott tojás paradicsomszószban, chilivel, hagymával, fűszerekkel összesütve. Mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy mit tesz bele. Én cukkinivel és kakukkfűvel dobtam fel. Aztán megmutattam öcsémnek az ételről készült Instagramra feltöltött fotót. Annyira nyálcsorgatóra sikerült a kép, hogy öcsém - aki elég ritkán főz, de akkor jól - elhatározta, hogy megcsinálja. Ő még babot is tett bele. Lehet egy kiadós hétvégi reggeli, de akár egy könnyű ebéd is. Mi pirítóssal ettük, de el tudom képzelni rizzsel, kuszkusszal, bulgurral, kölessel és még quionaval is. Meg egy nagy tál salátával. Nyamm!


Paradicsomszószban sült tojás, azaz shakshuka

Hozzávalók 2 főre:
- 1 db konzerv hámozott paradicsom, turmixoljuk simára
- 2 db bio tojás
- 1 golyó mozzarella
- 1 kis cukkini, felkockázva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 3 ág kakkukfű, levelei
- 1 teáskanál chili pehely
- só, bors
- olívaolaj

Egy sütőtálkába öntsünk bele a paradicsomlevet, sózzuk, borsozzuk és keverjük össze. Adjuk hozzá a felkockázott cukkinit, a fokhagymát és tépkedjük bele a mozzarellát. Üssük bele a két tojást, szórjuk meg a kakukkfűvel, a chili pehellyel és locsoljuk meg két teáskanálnyi olívaolajjal. Előmelegített sütőben süssük 180 fokon 15-20 percig, amíg a tojások megsülnek, a mozzarella pedig elolvad. Fokhagymás pirítóssal tálaljuk.




2012. január 15., vasárnap

Vegán almaszószos fahéjas keksz


Július óta nem került fel a blogra keksz recept, pedig, ha tudnátok, hogy mennyi kekszet sütöttem azóta. Karácsonyra legalább hatféle vegán kekszet késztettem, de egyiket se volt időm lefotózni, így szépen lassan újra megsütöm, lefotózom és kiteszem ide a blogra.

Ez a recept, amit most megosztok veletek, karácsonykor  nem készült el, ez egy teljesen új recept. Egyszerű, gyors, nem igazán édes, a téli ízvilágra épül az alma és a fahéj párosa miatt és akár babakeksznek is nevezhetném. Olyan babáknak, kis gyerekeknek ajánlom, akik már ettek cukrot. Én lágy sötétbarna nádcukrot raktam bele, aminek enyhén karamelles íze van, de természetesen bármilyen cukorral elkészíthető.  Teához, forró csokihoz, kávéhoz kiváló.


Vegán almaszószos fahéjas keksz

Hozzávalók:
- 120 g kókuszolaj
- 120 g lágy sötétbarna  nádcukor
- 250 g almaszósz (cukrozatlan, natúr)
- 150 g tönköly fehérliszt
- 150 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 1 teáskanál foszfátmentes sütőpor
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1 teáskanál fahéj
- 90 g dió, felaprítva

Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. Egy tálban keverjük össze a kókuszolajat a nádcukorral, adjuk hozzá az almaszószt és tegyük félre. Egy másik tálban keverjük össze a liszteket, a sütőport, a szódabikarbónát és a fahéjat. Öntsük a nedves hozzávalókat a szárazhoz, majd keverjük simára a tésztát. Adjuk hozzá a diót és jól keverjük össze. Evőkanálnyi adagokat tegyünk egy sütőpapírral bélelt tepsire, lapítsuk le a kekszeket. Süssük 170-180 fokon kb. 12-15 percig.

Ebből a mennyiségből nekem 40 db lett.



2012. január 10., kedd

Vega karácsony - Vegán narancsos csokoládétorta


A vega karácsony a végéhez ér (decemberben újra előkerül) és ezt méltó módon egy tömény csokis desszerttel zárjuk. Készült már néhány vegán csokitorta a konyhámban, amelyeknek a receptjei felkerültek ide a blogra, de mindig van mit újítani, változtatni, módosítani. 

Ehhez a recepthez csicseriborsó- és zabliszt keverékét használtam. A zab állítólag nem mondható gluténmentesnek, szóval ez a torta nem gluténmentes, viszont a csicseriborsó enyhén ropogóssá teszi a tésztáját.  Édesítéshez datolyaszirupot is használtam, ami kiváltható mézzel vagy pürésítsünk robotgépben négy-öt szem datolyát és használjuk ezt. A ganache receptje Makitól származik. Egyszer egy "Egészséges édességek" órán kuktáskodtam és akkor készítettük el. 


Régen nem rajongtam a narancs-csokoládé párosért, mostanra viszont megkedveltem az ízét. Ezzel a tortával mindenképpen belopta magát a szívembe. 


Vegán narancsos csokoládétorta

Hozzávalók:
Tortához:
- 1 bögre csicseriborsó liszt
- 1 bögre zabliszt
- 1/2 bögre cukrozatlan kakaópor
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 1/2 bögre datolya szirup (méz is használható)
- 1/3 bögre nádcukor
- 2 evőkanál őrölt lenmag
- 6 evőkanál víz
- 1 db narancs reszelt héja 
- 1 bögre frissen facsart narancslé
- 1/4 bögre olívaolaj
- 1 evőkanál narancslekvár
Csokoládé ganache-hoz:
- 3/4 bögre kókusztej
- 1 bögre 70-80%-os csokoládé
- 1 evőkanál kókuszolaj
- 1 evőkanál méz 
- 1 vaníliarúd kikapart magjai
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy kis tálkában keverjük össze az őrölt lenmagot a vízzel, keverjük össze és tegyük félre. Száraz teflonserpenyőben pirítsuk meg a csicseriborsó lisztet (4-5 perc). Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.

Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: pirított csicseriborsó liszt, zabliszt, kakaópor, sütőpor, szódabikarbóna és só. Egy másik tálban keverjük össze a datolyaszirupot a nádcukorral, adjuk hozzá a vizes lenmag keveréket, a narancslevet, a narancs héját, az olívaolajat és a lekvárt. Öntsük a nedves hozzávalókat a szárazhoz, majd keverjük simára a tésztát.

Öntsük az egészet egy kerek sütőpapírral kibélelt formába (22 cm átmérőjű). Süssük a tortát 180 fokon kb. 10 percig, majd 170 fokon kb. 20 percig. Végezzünk tűpróbát mielőtt kivesszük (ne süssük túl, mert, akkor kiszárad). Hagyjuk a formában kihűlni.

Egy kis lábasban alacsony lángon melegítsük és olvasszuk össze a kókusztejet a kókuszolajjal, mézzel és a vaníliával. Vegyük le a tűzhelyről, tegyük bele a csokoládét és folyamatosan kevergessük, amíg a csoki felolvad és sima lesz. Hagyjuk hűlni, majd csurgassuk rá a torta tetejére. Díszíthetjük narancs szeletekkel a tetejét. 


További vega karácsony receptek:
Vegán töltelék
Narancsos kelbimbó
Sajtos sült póréhagyma
Sütőtökös burgonyapüré rozmaringgal
Vörösáfonyás pisztácia mandula sült
Sütőtök pite


2012. január 2., hétfő

Vega karácsony - Vegán töltelék


Furán hangzik, hogy töltelék, még sincs beletöltve semmibe. Ráadásul mindez egy vega blogon... mire asszociálunk a töltelék szó hallatán? Nyilván húsra! :) Az amerikaiknál és a kandaiaknál hálaadáskor (Thanksgiving) a hatalmas sült pulyka mellé külön tálalják a tölteléket, mint egy köretet. Először furának találtam, de mostanra megbékéltem vele. Sőt nagyon népszerű ez a töltelékesdi. Jamie Oliver 2011-es karácsonyi magazinjában is találtam legalább 4-5 töltelék receptet, van köztük vegetáriánus és vegán is. El is fogom készíteni.

Ez a recept nekem nagyon bejött a ropogós kenyérdarabkák miatt. Érdemes 2-3 napos szikkadt kenyeret használnunk hozzá, hogy minél ropogósabbak legyenek a kis kockák. Szerintem kiváló köret akár húsétel mellé is. Mi a karácsonyi pisztácia mandula sült mellé ettük, többek között ezt is. Magában is el tudom képzelni egy nagy tál saláta mellé.

Vegán töltelék

Hozzávalók 2 főre:
- 150 g jó minőségű kovásszal készült kenyér, felkockázva
- 1 nagy fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 db alma, meghámozva, megtisztítva, felkockázva
- 1 és 1/4 bögre zöldség alaplé
- 1/4 bögre kapribogyó
- 1 kis csokor petrezselyem, felaprítva
- 10-15 db zsályalevél, felaprítva
- só, bors
- olívaolaj
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy serpenyőben 2 evőkanál olívaolajon dinszteljük meg a vöröshagymát 3-4 perc alatt. Adjuk hozzá az almát és pirítsuk még néhány percig. Adjuk hozzá a zöldfűszereket, kenyérkockát, majd a kapribogyót, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk (a kapribogyó elég sós, szóval óvatosan!). Jól keverjük össze, majd ezt a keveréket öntsük egy sütőtálba. Locsoljuk meg a zöldség alaplével és tegyük az előmelegített sütőbe. Süssük 170-180 fokon kb. 30-40 percig, amíg a kenyérkockák aranybarnára pirulnak.

További vega karácsony receptek:
Narancsos kelbimbó
Sajtos sült póréhagyma
Sütőtökös burgonyapüré rozmaringgal
Vörösáfonyás pisztácia mandula sült
Sütőtök pite


 

Zizi próba Copyright © 2009 Girl Music is Designed by Ipietoon Sponsored by Emocutez