Pages

2013. január 30., szerda

Narancslekvár és "uramatyám" a Bocuse d'Or versenyen

Bejegyezte: Zizi dátum: 12:34 8 megjegyzés


Amikor a Dolce Vita Konyha webáruháztól megrendeltem a 12 kg szicíliai kezeletlen héjú vérnarancsot, reméltem, hogy finomak, lédúsak és fotogének lesznek! :) Mindez teljesült! A belsejük nem vérvörös, inkább pirosba hajló narancsos, ízre enyhén savanykásak, de csak annyira, hogy nem húzza össze a szánkat. Nem vagyok egy nagy befőzős típus, na nem azért, mert nem akarnám vagy szeretném, hanem azért, mert egy mini konyhánk van kamra nélkül és a sok-sok finomságot nem tudnám hova tenni. Azért néha teszek kivételt - például amikor marokkói sóban eltett citromot készítettem vagy életem első lekvárját eperből... ezekkel a csodaszép narancsokkal sem történt ez másképp.


Életem első narancslekvárját Angliában kóstoltam. Náluk nagyon népszerű az orange marmalade, itthon viszont kevés helyen kapható. Kutattam a neten receptek után, olyat akartam főzni, amibe nem kerül több kiló cukor és egyéb felesleges hozzávaló sem. Szerencse, hogy Éva kirakott nemrég a blogjára egy receptet. Vele való konzultáció után úgy döntöttem, hogy belevágok. Este kezdtem hozzá, éjjel 1-kor töltöttem az üvegekbe a lekvárt, de megérte.

---

A blogbejegyzés írása közben lezajlott a 2013-as Bocuse d'Or verseny és eredményhirdetése is. Az elmúlt két napban igyekeztem online követni az eseményeket. A magyar csapat - Széll Tamás, Garai Ádám, Hamvas Zoltán, Bíró Lajos - a 10. helyezést szerezte meg a szakácsversenyek olimpiáján, Lyonban! Fantasztikus teljesítmény, pláne úgy, hogy Magyarország életében először jutott ki erre a rangos eseményre, amelyet 1987 óta rendeznek meg!!! Plusz a legjobb plakát díját is Magyarország nyerte az internetes szavazás eredményeként! Egyébként én a 6-10. helyezésben reménykedtem... persze csodás lett volna, ha nyerünk, de már így is benne vagyunk a világ legjobb 24-ében, ráadásul úgy, hogy ezzel a 10. hellyel felkerültünk a világ gasztronómiai térképére! :)

A végleges eredmény: 1. Franciaország, 2. Dánia, 3. Japán, 4. Nagy-Britannia, 5. Norvégia, 6. Svédország , 7. Egyesült Államok, 8. Izland, 9. Kanada, 10. MAGYARORSZÁG... Gratulálok a nyerteseknek és a magyar csapatnak a fantasztikus helytállásért!

Még több infó a versenyről és felkészülésről: itt, itt, itt, itt és itt.

És akkor jöjjön a narancslekvár...


Narancslekvár

Hozzávalók:
- 2 kg kezeletlen héjú narancs
- 400 g nádcukor
- 250 ml víz
- 1 rúd vanília, kis darabokra vágva (ahány üvegbe töltjük a lekvárt, annyi darabra vágtam fel)

A narancsokat mossuk meg alaposan, töröljük szárazra és késsel vagy hámozóval vékonyan hámozzuk le a héjukat úgy, hogy a fehér része ne kerüljön bele. Az így kapott narancshéj darabokat tegyük egy tálba,  öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi és hagyjuk állni két óráig.

Közben a narancsokat hámozzuk meg teljesen, tisztítsuk meg a fehér hártyától amennyire tudjuk és vágjunk vékony karikákat belőlük. Tegyük egy nagy lábasba a cukorral együtt és tegyük félre.

A beáztatott narancshéjakról öntsük le a vizet, vágjuk nagyon vékony csíkokra és adjuk hozzá a cukrozott narancshoz. Öntsük fel a vízzel (250 ml) és alacsony lángon kezdjük el főzni. Néha keverjük át. Nekem kb. két és fél óra után kezdett el besűrűsödni. Ha esetleg egy kicsivel kevesebb vizet (200 ml) adunk hozzá, akkor szerintem már hamarabb elkezd sűrűsödni. Amikor eléri a lekvár állagot, kezdjük el óvatosan belekanalazni a tiszta, fertőtlenített üvegekbe. Mindegyik tetejére tegyünk egy darabka vaníliarudat, zárjuk le, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Nekem ebből a mennyiségből két 440 ml-es és két 230 ml-es üveg lett tele, plusz maradt egy kevés kóstolni való.

Tipp: ezzel a mennyiségű cukorral a lekvár édes, de enyhén savanykás lett. Legközelebb szerintem még kevesebb cukrot (kb. 300-350 g) teszek bele, hogy a savanykás íze még jobban megmaradjon. Mi pirított kalács szeletekre kenve ettük először. Mondanom sem kell, mennyei!



2013. január 22., kedd

Téli vitaminpótlás frissen préselt levekkel (1. rész)

Bejegyezte: Zizi dátum: 11:50 4 megjegyzés

Télen is van lehetőségünk nyersen fogyasztani zöldségeket és gyümölcsöket, azonban a választék lényegesen kisebb, mint a tavaszi-nyári időszakban. Mibe harapunk bele szívesen, ami ráadásul nyers is? Biztosan olyanba, ami lédús, édes vagy édeskés az íze. A gyümölcsök közül talán az alma, körte a legnépszerűbb a hazai, itthon termő választékból; déli társaikat tekintve pedig a narancs, a mandarin, a grapefruit, a banán és a citrom. Én legalábbis ezeket eszem/iszom a leggyakrabban. Ami a zöldségeket tekinti, kevés az olyan szezonális fajta, amelyet szívesen eszünk meg nyersen, igaz? Répa, karalábé, hagymafélék nálam lecsúsznak nyersen, de a céklának biztosan nem esik neki senki (vagy a sütőtöknek, de erről majd a következő bejegyzésben).

A gyönyörű rubinvörös gumós zöldség pedig édes, tápanyagokban gazdag; élelmi rostot, folsavat, káliumot,  magnéziumot, A, B1, B2 és C vitamint tartalmaz. Vörös színe szinte egyértelműen adja kiváló vérképző hatását, így nyersen salátaként vagy léként fogyasztva segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, bizonyos helyeken még kiegészítő gyógymódként is ajánlják vérszegénység esetén. A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek. Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, és egyensúlyban tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulhat.  A szervezet a zöldségek közül a céklából tudja kinyerni a legtöbb vasat. (Még többet a cékláról itt és itt.)

A cékla beltartalmi értékeit akkor őrizhetjük meg leginkább, ha nyersen fogyasztjuk, de ha túl erősnek találjuk a "földes" ízét, akkor a legjobb, ha héjastul sütjük meg. A vízben történő főzés során ugyanis a cékla folsavtartalmának (vízoldékony B vitamin) egy része átkerül a főzőlébe.


Nekem sem volt könnyű megszokni a földes ízt, ezért két dolgot alkalmazok. Ha köretként a főétel (mondjuk gombapöri nokedlivel :)) mellé valami szezonális nyerset szeretnék enni, akkor fogok egy nagy fej céklát, robotgéppel felaprítom (lehet reszelni is), facsarok rá jó sok citromlevet (1 citromét, de persze ez ízlésfüggő), meglocsolom jó fajta olívaolajjal, sózom, borsozom és hagyom állni legalább egy fél órát. Összeérnek az ízek, így egy enyhén savanykás nyers cékla salátát tudunk fogyasztani a főételünk mellé. Ezt tovább fokozhatjuk úgy, hogy a nyers céklás salátánkat joghurtba keverjük, esetleg hozzádobunk egy gerezd felaprított fokhagymát és már kész is a cékla tzatzikink, ami kiváló köret vagy ropogós kenyérre feltét és biztos vitaminforrás bomba.

A másik megoldás, hogy zöldség- és gyümölcscentrifugával kipréselem a levét, gyümölcsökkel összekeverem és máris enyhült a földes íz. Most egy ilyen frissen préselt lének jön a receptje.

Barátkozzatok a céklával, ő nagyon szeret bennünket. Csodaszép színe pedig nyugtató hatással van idegeinkre. Biztosan tudom... teszteltem! :)


Frissen préselt vörös démon juice

Hozzávalók 2 főre:
- 3 db kis cékla, meghámozva
- 2 db alma, kimagozva
- 1 db narancs, meghámozva
- kis darabka gyömbér (kb. 1,5 cm hosszú), meghámozva
- 1/2 citrom kifacsart leve

Gyümölcscentrifugán préseljük át a céklákat, almákat, narancsot és gyömbért. Adjuk a kipréselt léhez a citromlevet, keverjük el és öntsük poharakba. Azonnal fogyasszuk.

Tipp: ha először készítjük és iszunk ilyet, hígíthatjuk a kész levet egy kevés vízzel, hogy ne extra dózisban kapjuk a zöldségtől, gyümölcsöktől édes, a gyömbértől viszont enyhén csípős levet.


2013. január 18., péntek

Vegán diós csokoládés keksz szendvics

Bejegyezte: Zizi dátum: 13:24 5 megjegyzés

Mindig gondolkozom azon, hogy a címbe kitegyem-e a vegán szót, ha egy vegán receptet osztok meg. Úgy gondolom ez a szó még mindig sokakat elriaszt attól, hogy belevágjanak a sütésbe vagy főzésbe, mert azt gondolják, hogy ez valami ufo dolog és biztos olyan alapanyagok kellenek hozzá, amit macerás beszerezni. Igen, vannak olyan receptek, amelyekhez több alapanyag kell, de én hajlandó vagyok utána járni és beszerzem, ha számomra fontos. De vannak olyan receptek is, amelyeknek a hozzávalói nem igényelnek nagyobb utánajárást, sőt, lehet, hogy éppen mindenünk megvan hozzá a hűtőben és a kamrában. Persze lehet, hogy a kókuszzsír valakinek különleges dolog, nekem viszont már mindennapos élelmiszer.

Ezen elmélkedve úgy döntöttem, hogy írni fogok egy bejegyzést arról, hogy melyek azok az alapvető élelmiszerek, amelyek az én vegetáriánus konyhámban/kamrámban megtalálhatók, hogy mindig legyen esélyem egy gyors vega vacsora összedobására, ha éppen kevés az idő.

No, de most térjünk át ezekre a falatnyi finomságokra. Karácsonyra készültek és hatalmas sikerük volt. Kevés benne a cukor, teljeskiörlésű tönkölyliszt, valamint dió adja a tészta alapját egy csipetnyi fahéjjal és vaníliával fűszerezve. Lehet fogyasztani úgy is, hogy csak egy kekszre kenünk a csokoládé krémből, de össze is ragaszthatunk két kekszet a krémmel. Apró, "hamm, bekaplak" falatok! Gyorsan el fognak fogyni!


Vegán diós csokoládés keksz szendvics

Hozzávalók:
Kekszhez:
- 1 bögre teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 3/4 bögre dió, darálva
- 2 teáskanál fahéj
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 vaníliarúd kikapart magjai
- 1/3 bögre nádcukor
- 1 teáskanál almaecet
- 1/4 bögre mandula/rizs/zab/szójatej
- 1/3 bögre kókuszzsír, folyékony állapotban
- 1/2 teáskanál mandula aroma (opcionális)
Csokikrémhez:
- 3/4 bögre 70%-os csokoládé
- 2 evőkanál mandula/rizs/zab/szójatej
- 1/4 bögre kókuszzsír
- csipet só
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy tálban keverjük össze a keksz száraz hozzávalóit: liszt, dió, fahéj, só, sütőpor. Egy másik tálban keverjük össze a nedves hozzávalókat: nádcukor, almaecet, mandulatej, kókuszzsír, mandula aroma. Öntsük a nedves hozzávalókat a szárazhoz, jól keverjük el a tésztát, formázzunk labdát belőle, csomagoljuk folpackba és tegyük a hűtőbe 15-20 percre.

Közben melegítsük elő a sütőt 180C fokra és tegyünk sütőpapírt egy tepsire.

A hűtött tésztából csípjünk le egy kis darabot, formázzunk kis golyót (pingpong labdánál kisebbet) belőle, tegyük a sütőpapírral bélelt tepsire és lapítsuk le a tenyerünkkel. A maradék tésztával is járjunk el így (nekem 36 db keksz jött ki ebből a mennyiségből). Süssük kb. 15 percig, amíg aranybarnák lesznek.

Tegyük a krém hozzávalóit egy lábasba és alacsony láng felett olvasszuk meg az összes hozzávalót, közben kevergessük. Öntsük a krémet egy dobozba és tegyük hűtőbe addig, amíg kenhető állapotú lesz. A kihűlt kekszekből kenjünk meg egy darabot a krémmel és ragasszunk hozzá egy másik kekszet. Teszteljük egyből, hogy adható-e a vendégeknek vagy a családtagoknak! :)




2013. január 12., szombat

Levendulás kókusz (kéz)krém

Bejegyezte: Zizi dátum: 10:25 4 megjegyzés
Alátét: 100% lenvászon anyag - Kósagabi Textiles

Igen, jól olvastátok a címet. Ez nem egyszerű levendulás kókuszkrém, hanem kézkrém! Nem tervezem, hogy a gasztroblogomat életmód blogra cserélem, de ahogyan érdekel az, hogy mit viszek be a szervezetembe, úgy érdekel az is, hogy kívülről mivel ápolom. Javaslom, hogy akit a téma érdekel, olvassa el a "Sokkoló helyzetjelentés a fürdőszobából" első és második részét is. Ezeken kívül még számos információ található a neten, szóval érdemes egy kicsit kutatni és olvasgatni.

Nálam leggyakoribb probléma a kézszárazság. Sokat mosogatok - igyekszem ezt kesztyűben tenni, de néha a lustaságom miatt nem veszem fel (takarításnál mindig használok kesztyűt, de azt ritkábban csinálom, mint a mosogatást, ami egy mindennapi tevékenység). Főleg hétvégenként, amikor nagy főzésben, sütésben vagyok és sok a mosogatnivaló - a következő konyhámban lesz mosogatógép, tuti! - a nap végén észreveszem, hogy teljesen ki vannak száradva a kezeim. Az utóbbi években igyekeztem jó minőségű, többnyire bio vagy természetes alapanyagokból készült kézkrémeket, olajakat használni, de ezek ellenére a szárazság a víz minősége és a kemikáliák miatt mindennapi jelenség.

Mindig érdeklődve nézem, ha valaki házilag készít egy kozmetikumot. El is mentem a linket - ha van hozzá recept - azzal a gondolattal, hogy egyszer majd megcsinálom. Elvégre ez is valamilyen "kotyvasztás a konyhában", csak éppen a végeredményt külsőleg használjuk. Eddig még semmit nem próbáltam ki, pedig van olyan recept, amely igazán felkeltette az érdeklődésemet. Például ez a csokis és banános ajakápoló... jól hangzik, ugye? Nem mellesleg az ilyen házi készítmények ajándékba is kiválóak!


A krém, amelyet készítettem nem egy csodaszer, szóval ránctalanítást nem ígérek, viszont hidratáltabb bőrt igen! Nagyon-nagyon egyszerű elkészíteni és csak két alapanyag kell hozzá: kókuszzsír (én most ezt használtam és nagyon jól működött) és tiszta levendula illóolaj (például ilyen). A levendulának nyugtató, gyulladáscsökkentő, sejtregeneráló, baktériumölő és enyhén gombaölő hatása is van, melyek mind jól jönnek a kézápolásban is. Természetesen az illóolajat igény és ízlés szerint választhatjuk. Imádom a citromos dolgokat, szóval legközelebb citromolajos változatot fogok készíteni.

Levendulás kókusz (kéz)krém

Hozzávalók:
- 1 bögre kókuszzsír (puha, szobahőmérsékletű, nem túl kemény és nem is folyékony állapotban)
- 6-8 csepp levendula illóolaj
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

A kókuszzsír felveréséhez kézi vagy konyhai robotgépet használjunk. Tegyük a kókuszzsírt a robotgépbe vagy egy tálba és magas fokozaton habosítsuk 8-10 percig (hihetetlen, de tényleg krémes, habos állagú lesz!). Csepegtessük bele a levendula olajat, keverjük el és már kanalazhatjuk is kis üvegbe vagy tégelyekbe a krémet. Ebből a mennyiségből kb. 200-250 ml lesz. Tartsuk szobahőmérsékleten, így megőrzi habosságát heteken át.

Jó szépülést mindenkinek!



2013. január 8., kedd

Vegán chocolate chip cookies

Bejegyezte: Zizi dátum: 10:51 9 megjegyzés

Igen, tudom... miért nem magyarul van megadva a cím?! Valahogy így mondanám: vegán csokoládécseppes kekszek. Nem hangzik rosszul, de fura. Szerintem a chocolate chip cookies már annyira beépült a köztudatba, hogy nagyon sokan ismerik így is (még a Wikipédia is szentel neki egy külön oldalt).

Ezek a kekszek is karácsonyra készültek, bevallom nekem a kedvenceim lettek az öt-hatféle változat közül. Vágytam már igazi amerikai chocolate chip cookies-ra, csak egy kicsit egészségesebb változatban, kevesebb cukorral édesítve és vegánul elkészítve. Nagyon sok recept kering az interneten, nem nehéz találni egy tutit. Vegán változat azonban kevesebb van. Én Emily receptjét vettem alapul, néhány apróságon változtattam, többek között a cukor mennyiségét csökkentettem. Amit pedig először csináltam az az, hogy a kókuszzsírt nem olvasztottam fel hozzá, hanem hagytam megpuhulni szobahőmérsékleten, így a puha kókuszzsírral kevertem ki a nádcukrot, mintha vajat használtam volna. Meg kell mondanom, hogy nagyon tetszett az élmény.

A tésztájába került banán édesít rajta és kicsit puhává teszi a kisült kekszeket. Két héttel később dobozban tárolva még mindig puhák voltak. A két hét nem azt jelenti, hogy ennyire nem ízlett volna, hanem annyi süteményünk, édességünk volt az ünnepek alatt és után, hogy nem győztük I.-vel megenni őket.

Apropó, cukor és édesség. Emlékeztek, hogy tavaly februárban kihívás elé állítottuk magunkat és végig csináltunk egy hardcore 25 napos cukormentes hónapot? Nos, vannak, akik már érdeklődtek nálam, hogy az idén tartanék-e újra cukor- és édességmentes hónapot, mert csatlakoznának a kihíváshoz. Ha lenne kedvetek egy ilyenben részt venni, jelezzétek itt a recept után kommentben. Még az is lehet, hogy valamilyen nyereményért csinálnátok a kihívást és jutalmat kapna a legkitartóbb a kihívás végén! ;) Na, mit szóltok hozzá?


Vegán chocolate chip cookies

Hozzávalók:
- 120 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 135 g tönköly fehérliszt
- 110 g nádcukor
- 120 g kókuszzsír, puha állagban
- 80 g ét csokibogyó/csokicsepp
- 1 db érett banán, meghámozva, villával pépesre törve
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 2 evőkanál mandula/rizs/zab/szójatej
- 1 vaníliarúd kikapart magjai

Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: lisztek, szódabikarbóna, só. Egy másik tálban keverjük ki a nádcukrot a puha kókuszzsírral (én most ezt a változatot használtam). Ha már "habos" a kókuszzsír, adjuk hozzá a banánpépet, a vaníliát és a növényi tejet. Jól keverjük el, majd öntsük a száraz hozzávalókhoz. Adjuk hozzá a csokoládét és keverjük át a tésztát (puha, enyhén ragacsos, de jól formázható tésztát kell kapnunk).

Melegítsük elő a sütőt 180C fokra és béleljünk ki egy nagy tepsit sütőpapírral.

Fagyis- vagy evőkanállal adagoljunk gombócokat a sütőpapírra és egy kicsit lapítsuk le a tetejüket. 15-20 percig süssük, amíg aranybarnák lesznek.

Ebből a mennyiségből kb. 25 db lesz.


2013. január 3., csütörtök

Vegán brokkoli krémleves

Bejegyezte: Zizi dátum: 9:14 3 megjegyzés

Indítsuk az évet egy nagyon könnyen, gyorsan elkészíthető, finom, egészséges tápláló fogással: ezzel a brokkoli krémlevessel. Nem kell megijedni a vegán jelző miatt, könnyen beszerezhető alapanyagokból főztem és tényleg össze lehet dobni 25-30 perc alatt.

Van benne egy szép közepes fej brokkoli, amely tartalmaz folsavat (B9), B1, B2, B3 és C vitamint, valamint gazdag kálciumban, nátriumban, magnéziumban és vasban. Több kutatás bizonyítja, hogy a brokkolinak fontos szerepe van a rákos megbetegedések kialakulását megelőző étrendben. A szárát se dobjuk ki, hámozzuk meg és azt is tegyük a levesbe az apró levelekkel együtt.

A könnyű emészthetőség és tápláló volta miatt nem lisztes, de nem is tejszínes habarással sűrítettem, krémesítettem, hanem burgonyával, amely többek között káliumot, fehérjét, vasat, magnéziumot, sok C, valamint B vitamint tartalmaz, ezenkívül van benne folsav, foszfor, réz, mangán és cink is.

Gondolom az elmúlt hetek senkinek sem az egészséges táplálkozásról és a mértékletességről szóltak, hanem, amit lehetett, azt kipróbáltatok "karácsonykor, egyszer az évben belefér" felkiáltással. Ugye? :) Így biztosan jól jön egy finom, tápláló leves, amely teljesértékű fogás ebédre vagy vacsorára.


Vegán brokkoli krémleves

Hozzávalók 4 főre:
- 1 közepes fej brokkoli (kb. 400 g), szára meghámozva, felkockázva, fej rész rózsáira szedve
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1 közepes burgonya, felkockázva
- 1 liter zöldségalaplé + víz a hígításhoz
- só, bors
- olívaolaj
- frissen facsart citromlé, bagett a tálaláshoz

Egy lábasban hevítsünk fel két evőkanál olívaolajat és dinszteljük meg rajta a vöröshagymát és fokhagymát (5-6 perc alatt, vigyázzunk, ne égjen meg!). Öntsük fel az alaplével, adjuk hozzá a felkockázott burgonyát és forraljuk fel. Főzzük fedő alatt kb. 10-15 percig, majd adjuk hozzá a brokkolit és főzzük tovább, amíg a zöldségek megpuhulnak. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

Botmixerrel (vagy turmixgépben) pürésítsük a levest (ha túl sűrűnek találjuk, hígítsuk egy kevés vízzel), majd tálaljuk melegen. Locsoljuk meg extra szűz olívaolajjal és csepegtessünk bele néhány csepp citromlevet. Tálaljuk ropogós bagettel.


2013. január 30., szerda

Narancslekvár és "uramatyám" a Bocuse d'Or versenyen



Amikor a Dolce Vita Konyha webáruháztól megrendeltem a 12 kg szicíliai kezeletlen héjú vérnarancsot, reméltem, hogy finomak, lédúsak és fotogének lesznek! :) Mindez teljesült! A belsejük nem vérvörös, inkább pirosba hajló narancsos, ízre enyhén savanykásak, de csak annyira, hogy nem húzza össze a szánkat. Nem vagyok egy nagy befőzős típus, na nem azért, mert nem akarnám vagy szeretném, hanem azért, mert egy mini konyhánk van kamra nélkül és a sok-sok finomságot nem tudnám hova tenni. Azért néha teszek kivételt - például amikor marokkói sóban eltett citromot készítettem vagy életem első lekvárját eperből... ezekkel a csodaszép narancsokkal sem történt ez másképp.


Életem első narancslekvárját Angliában kóstoltam. Náluk nagyon népszerű az orange marmalade, itthon viszont kevés helyen kapható. Kutattam a neten receptek után, olyat akartam főzni, amibe nem kerül több kiló cukor és egyéb felesleges hozzávaló sem. Szerencse, hogy Éva kirakott nemrég a blogjára egy receptet. Vele való konzultáció után úgy döntöttem, hogy belevágok. Este kezdtem hozzá, éjjel 1-kor töltöttem az üvegekbe a lekvárt, de megérte.

---

A blogbejegyzés írása közben lezajlott a 2013-as Bocuse d'Or verseny és eredményhirdetése is. Az elmúlt két napban igyekeztem online követni az eseményeket. A magyar csapat - Széll Tamás, Garai Ádám, Hamvas Zoltán, Bíró Lajos - a 10. helyezést szerezte meg a szakácsversenyek olimpiáján, Lyonban! Fantasztikus teljesítmény, pláne úgy, hogy Magyarország életében először jutott ki erre a rangos eseményre, amelyet 1987 óta rendeznek meg!!! Plusz a legjobb plakát díját is Magyarország nyerte az internetes szavazás eredményeként! Egyébként én a 6-10. helyezésben reménykedtem... persze csodás lett volna, ha nyerünk, de már így is benne vagyunk a világ legjobb 24-ében, ráadásul úgy, hogy ezzel a 10. hellyel felkerültünk a világ gasztronómiai térképére! :)

A végleges eredmény: 1. Franciaország, 2. Dánia, 3. Japán, 4. Nagy-Britannia, 5. Norvégia, 6. Svédország , 7. Egyesült Államok, 8. Izland, 9. Kanada, 10. MAGYARORSZÁG... Gratulálok a nyerteseknek és a magyar csapatnak a fantasztikus helytállásért!

Még több infó a versenyről és felkészülésről: itt, itt, itt, itt és itt.

És akkor jöjjön a narancslekvár...


Narancslekvár

Hozzávalók:
- 2 kg kezeletlen héjú narancs
- 400 g nádcukor
- 250 ml víz
- 1 rúd vanília, kis darabokra vágva (ahány üvegbe töltjük a lekvárt, annyi darabra vágtam fel)

A narancsokat mossuk meg alaposan, töröljük szárazra és késsel vagy hámozóval vékonyan hámozzuk le a héjukat úgy, hogy a fehér része ne kerüljön bele. Az így kapott narancshéj darabokat tegyük egy tálba,  öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi és hagyjuk állni két óráig.

Közben a narancsokat hámozzuk meg teljesen, tisztítsuk meg a fehér hártyától amennyire tudjuk és vágjunk vékony karikákat belőlük. Tegyük egy nagy lábasba a cukorral együtt és tegyük félre.

A beáztatott narancshéjakról öntsük le a vizet, vágjuk nagyon vékony csíkokra és adjuk hozzá a cukrozott narancshoz. Öntsük fel a vízzel (250 ml) és alacsony lángon kezdjük el főzni. Néha keverjük át. Nekem kb. két és fél óra után kezdett el besűrűsödni. Ha esetleg egy kicsivel kevesebb vizet (200 ml) adunk hozzá, akkor szerintem már hamarabb elkezd sűrűsödni. Amikor eléri a lekvár állagot, kezdjük el óvatosan belekanalazni a tiszta, fertőtlenített üvegekbe. Mindegyik tetejére tegyünk egy darabka vaníliarudat, zárjuk le, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Nekem ebből a mennyiségből két 440 ml-es és két 230 ml-es üveg lett tele, plusz maradt egy kevés kóstolni való.

Tipp: ezzel a mennyiségű cukorral a lekvár édes, de enyhén savanykás lett. Legközelebb szerintem még kevesebb cukrot (kb. 300-350 g) teszek bele, hogy a savanykás íze még jobban megmaradjon. Mi pirított kalács szeletekre kenve ettük először. Mondanom sem kell, mennyei!



2013. január 22., kedd

Téli vitaminpótlás frissen préselt levekkel (1. rész)


Télen is van lehetőségünk nyersen fogyasztani zöldségeket és gyümölcsöket, azonban a választék lényegesen kisebb, mint a tavaszi-nyári időszakban. Mibe harapunk bele szívesen, ami ráadásul nyers is? Biztosan olyanba, ami lédús, édes vagy édeskés az íze. A gyümölcsök közül talán az alma, körte a legnépszerűbb a hazai, itthon termő választékból; déli társaikat tekintve pedig a narancs, a mandarin, a grapefruit, a banán és a citrom. Én legalábbis ezeket eszem/iszom a leggyakrabban. Ami a zöldségeket tekinti, kevés az olyan szezonális fajta, amelyet szívesen eszünk meg nyersen, igaz? Répa, karalábé, hagymafélék nálam lecsúsznak nyersen, de a céklának biztosan nem esik neki senki (vagy a sütőtöknek, de erről majd a következő bejegyzésben).

A gyönyörű rubinvörös gumós zöldség pedig édes, tápanyagokban gazdag; élelmi rostot, folsavat, káliumot,  magnéziumot, A, B1, B2 és C vitamint tartalmaz. Vörös színe szinte egyértelműen adja kiváló vérképző hatását, így nyersen salátaként vagy léként fogyasztva segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, bizonyos helyeken még kiegészítő gyógymódként is ajánlják vérszegénység esetén. A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek. Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, és egyensúlyban tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulhat.  A szervezet a zöldségek közül a céklából tudja kinyerni a legtöbb vasat. (Még többet a cékláról itt és itt.)

A cékla beltartalmi értékeit akkor őrizhetjük meg leginkább, ha nyersen fogyasztjuk, de ha túl erősnek találjuk a "földes" ízét, akkor a legjobb, ha héjastul sütjük meg. A vízben történő főzés során ugyanis a cékla folsavtartalmának (vízoldékony B vitamin) egy része átkerül a főzőlébe.


Nekem sem volt könnyű megszokni a földes ízt, ezért két dolgot alkalmazok. Ha köretként a főétel (mondjuk gombapöri nokedlivel :)) mellé valami szezonális nyerset szeretnék enni, akkor fogok egy nagy fej céklát, robotgéppel felaprítom (lehet reszelni is), facsarok rá jó sok citromlevet (1 citromét, de persze ez ízlésfüggő), meglocsolom jó fajta olívaolajjal, sózom, borsozom és hagyom állni legalább egy fél órát. Összeérnek az ízek, így egy enyhén savanykás nyers cékla salátát tudunk fogyasztani a főételünk mellé. Ezt tovább fokozhatjuk úgy, hogy a nyers céklás salátánkat joghurtba keverjük, esetleg hozzádobunk egy gerezd felaprított fokhagymát és már kész is a cékla tzatzikink, ami kiváló köret vagy ropogós kenyérre feltét és biztos vitaminforrás bomba.

A másik megoldás, hogy zöldség- és gyümölcscentrifugával kipréselem a levét, gyümölcsökkel összekeverem és máris enyhült a földes íz. Most egy ilyen frissen préselt lének jön a receptje.

Barátkozzatok a céklával, ő nagyon szeret bennünket. Csodaszép színe pedig nyugtató hatással van idegeinkre. Biztosan tudom... teszteltem! :)


Frissen préselt vörös démon juice

Hozzávalók 2 főre:
- 3 db kis cékla, meghámozva
- 2 db alma, kimagozva
- 1 db narancs, meghámozva
- kis darabka gyömbér (kb. 1,5 cm hosszú), meghámozva
- 1/2 citrom kifacsart leve

Gyümölcscentrifugán préseljük át a céklákat, almákat, narancsot és gyömbért. Adjuk a kipréselt léhez a citromlevet, keverjük el és öntsük poharakba. Azonnal fogyasszuk.

Tipp: ha először készítjük és iszunk ilyet, hígíthatjuk a kész levet egy kevés vízzel, hogy ne extra dózisban kapjuk a zöldségtől, gyümölcsöktől édes, a gyömbértől viszont enyhén csípős levet.


2013. január 18., péntek

Vegán diós csokoládés keksz szendvics


Mindig gondolkozom azon, hogy a címbe kitegyem-e a vegán szót, ha egy vegán receptet osztok meg. Úgy gondolom ez a szó még mindig sokakat elriaszt attól, hogy belevágjanak a sütésbe vagy főzésbe, mert azt gondolják, hogy ez valami ufo dolog és biztos olyan alapanyagok kellenek hozzá, amit macerás beszerezni. Igen, vannak olyan receptek, amelyekhez több alapanyag kell, de én hajlandó vagyok utána járni és beszerzem, ha számomra fontos. De vannak olyan receptek is, amelyeknek a hozzávalói nem igényelnek nagyobb utánajárást, sőt, lehet, hogy éppen mindenünk megvan hozzá a hűtőben és a kamrában. Persze lehet, hogy a kókuszzsír valakinek különleges dolog, nekem viszont már mindennapos élelmiszer.

Ezen elmélkedve úgy döntöttem, hogy írni fogok egy bejegyzést arról, hogy melyek azok az alapvető élelmiszerek, amelyek az én vegetáriánus konyhámban/kamrámban megtalálhatók, hogy mindig legyen esélyem egy gyors vega vacsora összedobására, ha éppen kevés az idő.

No, de most térjünk át ezekre a falatnyi finomságokra. Karácsonyra készültek és hatalmas sikerük volt. Kevés benne a cukor, teljeskiörlésű tönkölyliszt, valamint dió adja a tészta alapját egy csipetnyi fahéjjal és vaníliával fűszerezve. Lehet fogyasztani úgy is, hogy csak egy kekszre kenünk a csokoládé krémből, de össze is ragaszthatunk két kekszet a krémmel. Apró, "hamm, bekaplak" falatok! Gyorsan el fognak fogyni!


Vegán diós csokoládés keksz szendvics

Hozzávalók:
Kekszhez:
- 1 bögre teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 3/4 bögre dió, darálva
- 2 teáskanál fahéj
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 vaníliarúd kikapart magjai
- 1/3 bögre nádcukor
- 1 teáskanál almaecet
- 1/4 bögre mandula/rizs/zab/szójatej
- 1/3 bögre kókuszzsír, folyékony állapotban
- 1/2 teáskanál mandula aroma (opcionális)
Csokikrémhez:
- 3/4 bögre 70%-os csokoládé
- 2 evőkanál mandula/rizs/zab/szójatej
- 1/4 bögre kókuszzsír
- csipet só
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

Egy tálban keverjük össze a keksz száraz hozzávalóit: liszt, dió, fahéj, só, sütőpor. Egy másik tálban keverjük össze a nedves hozzávalókat: nádcukor, almaecet, mandulatej, kókuszzsír, mandula aroma. Öntsük a nedves hozzávalókat a szárazhoz, jól keverjük el a tésztát, formázzunk labdát belőle, csomagoljuk folpackba és tegyük a hűtőbe 15-20 percre.

Közben melegítsük elő a sütőt 180C fokra és tegyünk sütőpapírt egy tepsire.

A hűtött tésztából csípjünk le egy kis darabot, formázzunk kis golyót (pingpong labdánál kisebbet) belőle, tegyük a sütőpapírral bélelt tepsire és lapítsuk le a tenyerünkkel. A maradék tésztával is járjunk el így (nekem 36 db keksz jött ki ebből a mennyiségből). Süssük kb. 15 percig, amíg aranybarnák lesznek.

Tegyük a krém hozzávalóit egy lábasba és alacsony láng felett olvasszuk meg az összes hozzávalót, közben kevergessük. Öntsük a krémet egy dobozba és tegyük hűtőbe addig, amíg kenhető állapotú lesz. A kihűlt kekszekből kenjünk meg egy darabot a krémmel és ragasszunk hozzá egy másik kekszet. Teszteljük egyből, hogy adható-e a vendégeknek vagy a családtagoknak! :)




2013. január 12., szombat

Levendulás kókusz (kéz)krém

Alátét: 100% lenvászon anyag - Kósagabi Textiles

Igen, jól olvastátok a címet. Ez nem egyszerű levendulás kókuszkrém, hanem kézkrém! Nem tervezem, hogy a gasztroblogomat életmód blogra cserélem, de ahogyan érdekel az, hogy mit viszek be a szervezetembe, úgy érdekel az is, hogy kívülről mivel ápolom. Javaslom, hogy akit a téma érdekel, olvassa el a "Sokkoló helyzetjelentés a fürdőszobából" első és második részét is. Ezeken kívül még számos információ található a neten, szóval érdemes egy kicsit kutatni és olvasgatni.

Nálam leggyakoribb probléma a kézszárazság. Sokat mosogatok - igyekszem ezt kesztyűben tenni, de néha a lustaságom miatt nem veszem fel (takarításnál mindig használok kesztyűt, de azt ritkábban csinálom, mint a mosogatást, ami egy mindennapi tevékenység). Főleg hétvégenként, amikor nagy főzésben, sütésben vagyok és sok a mosogatnivaló - a következő konyhámban lesz mosogatógép, tuti! - a nap végén észreveszem, hogy teljesen ki vannak száradva a kezeim. Az utóbbi években igyekeztem jó minőségű, többnyire bio vagy természetes alapanyagokból készült kézkrémeket, olajakat használni, de ezek ellenére a szárazság a víz minősége és a kemikáliák miatt mindennapi jelenség.

Mindig érdeklődve nézem, ha valaki házilag készít egy kozmetikumot. El is mentem a linket - ha van hozzá recept - azzal a gondolattal, hogy egyszer majd megcsinálom. Elvégre ez is valamilyen "kotyvasztás a konyhában", csak éppen a végeredményt külsőleg használjuk. Eddig még semmit nem próbáltam ki, pedig van olyan recept, amely igazán felkeltette az érdeklődésemet. Például ez a csokis és banános ajakápoló... jól hangzik, ugye? Nem mellesleg az ilyen házi készítmények ajándékba is kiválóak!


A krém, amelyet készítettem nem egy csodaszer, szóval ránctalanítást nem ígérek, viszont hidratáltabb bőrt igen! Nagyon-nagyon egyszerű elkészíteni és csak két alapanyag kell hozzá: kókuszzsír (én most ezt használtam és nagyon jól működött) és tiszta levendula illóolaj (például ilyen). A levendulának nyugtató, gyulladáscsökkentő, sejtregeneráló, baktériumölő és enyhén gombaölő hatása is van, melyek mind jól jönnek a kézápolásban is. Természetesen az illóolajat igény és ízlés szerint választhatjuk. Imádom a citromos dolgokat, szóval legközelebb citromolajos változatot fogok készíteni.

Levendulás kókusz (kéz)krém

Hozzávalók:
- 1 bögre kókuszzsír (puha, szobahőmérsékletű, nem túl kemény és nem is folyékony állapotban)
- 6-8 csepp levendula illóolaj
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)

A kókuszzsír felveréséhez kézi vagy konyhai robotgépet használjunk. Tegyük a kókuszzsírt a robotgépbe vagy egy tálba és magas fokozaton habosítsuk 8-10 percig (hihetetlen, de tényleg krémes, habos állagú lesz!). Csepegtessük bele a levendula olajat, keverjük el és már kanalazhatjuk is kis üvegbe vagy tégelyekbe a krémet. Ebből a mennyiségből kb. 200-250 ml lesz. Tartsuk szobahőmérsékleten, így megőrzi habosságát heteken át.

Jó szépülést mindenkinek!



2013. január 8., kedd

Vegán chocolate chip cookies


Igen, tudom... miért nem magyarul van megadva a cím?! Valahogy így mondanám: vegán csokoládécseppes kekszek. Nem hangzik rosszul, de fura. Szerintem a chocolate chip cookies már annyira beépült a köztudatba, hogy nagyon sokan ismerik így is (még a Wikipédia is szentel neki egy külön oldalt).

Ezek a kekszek is karácsonyra készültek, bevallom nekem a kedvenceim lettek az öt-hatféle változat közül. Vágytam már igazi amerikai chocolate chip cookies-ra, csak egy kicsit egészségesebb változatban, kevesebb cukorral édesítve és vegánul elkészítve. Nagyon sok recept kering az interneten, nem nehéz találni egy tutit. Vegán változat azonban kevesebb van. Én Emily receptjét vettem alapul, néhány apróságon változtattam, többek között a cukor mennyiségét csökkentettem. Amit pedig először csináltam az az, hogy a kókuszzsírt nem olvasztottam fel hozzá, hanem hagytam megpuhulni szobahőmérsékleten, így a puha kókuszzsírral kevertem ki a nádcukrot, mintha vajat használtam volna. Meg kell mondanom, hogy nagyon tetszett az élmény.

A tésztájába került banán édesít rajta és kicsit puhává teszi a kisült kekszeket. Két héttel később dobozban tárolva még mindig puhák voltak. A két hét nem azt jelenti, hogy ennyire nem ízlett volna, hanem annyi süteményünk, édességünk volt az ünnepek alatt és után, hogy nem győztük I.-vel megenni őket.

Apropó, cukor és édesség. Emlékeztek, hogy tavaly februárban kihívás elé állítottuk magunkat és végig csináltunk egy hardcore 25 napos cukormentes hónapot? Nos, vannak, akik már érdeklődtek nálam, hogy az idén tartanék-e újra cukor- és édességmentes hónapot, mert csatlakoznának a kihíváshoz. Ha lenne kedvetek egy ilyenben részt venni, jelezzétek itt a recept után kommentben. Még az is lehet, hogy valamilyen nyereményért csinálnátok a kihívást és jutalmat kapna a legkitartóbb a kihívás végén! ;) Na, mit szóltok hozzá?


Vegán chocolate chip cookies

Hozzávalók:
- 120 g teljeskiörlésű tönkölyliszt
- 135 g tönköly fehérliszt
- 110 g nádcukor
- 120 g kókuszzsír, puha állagban
- 80 g ét csokibogyó/csokicsepp
- 1 db érett banán, meghámozva, villával pépesre törve
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1/2 teáskanál só
- 2 evőkanál mandula/rizs/zab/szójatej
- 1 vaníliarúd kikapart magjai

Egy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: lisztek, szódabikarbóna, só. Egy másik tálban keverjük ki a nádcukrot a puha kókuszzsírral (én most ezt a változatot használtam). Ha már "habos" a kókuszzsír, adjuk hozzá a banánpépet, a vaníliát és a növényi tejet. Jól keverjük el, majd öntsük a száraz hozzávalókhoz. Adjuk hozzá a csokoládét és keverjük át a tésztát (puha, enyhén ragacsos, de jól formázható tésztát kell kapnunk).

Melegítsük elő a sütőt 180C fokra és béleljünk ki egy nagy tepsit sütőpapírral.

Fagyis- vagy evőkanállal adagoljunk gombócokat a sütőpapírra és egy kicsit lapítsuk le a tetejüket. 15-20 percig süssük, amíg aranybarnák lesznek.

Ebből a mennyiségből kb. 25 db lesz.


2013. január 3., csütörtök

Vegán brokkoli krémleves


Indítsuk az évet egy nagyon könnyen, gyorsan elkészíthető, finom, egészséges tápláló fogással: ezzel a brokkoli krémlevessel. Nem kell megijedni a vegán jelző miatt, könnyen beszerezhető alapanyagokból főztem és tényleg össze lehet dobni 25-30 perc alatt.

Van benne egy szép közepes fej brokkoli, amely tartalmaz folsavat (B9), B1, B2, B3 és C vitamint, valamint gazdag kálciumban, nátriumban, magnéziumban és vasban. Több kutatás bizonyítja, hogy a brokkolinak fontos szerepe van a rákos megbetegedések kialakulását megelőző étrendben. A szárát se dobjuk ki, hámozzuk meg és azt is tegyük a levesbe az apró levelekkel együtt.

A könnyű emészthetőség és tápláló volta miatt nem lisztes, de nem is tejszínes habarással sűrítettem, krémesítettem, hanem burgonyával, amely többek között káliumot, fehérjét, vasat, magnéziumot, sok C, valamint B vitamint tartalmaz, ezenkívül van benne folsav, foszfor, réz, mangán és cink is.

Gondolom az elmúlt hetek senkinek sem az egészséges táplálkozásról és a mértékletességről szóltak, hanem, amit lehetett, azt kipróbáltatok "karácsonykor, egyszer az évben belefér" felkiáltással. Ugye? :) Így biztosan jól jön egy finom, tápláló leves, amely teljesértékű fogás ebédre vagy vacsorára.


Vegán brokkoli krémleves

Hozzávalók 4 főre:
- 1 közepes fej brokkoli (kb. 400 g), szára meghámozva, felkockázva, fej rész rózsáira szedve
- 1 fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 1 közepes burgonya, felkockázva
- 1 liter zöldségalaplé + víz a hígításhoz
- só, bors
- olívaolaj
- frissen facsart citromlé, bagett a tálaláshoz

Egy lábasban hevítsünk fel két evőkanál olívaolajat és dinszteljük meg rajta a vöröshagymát és fokhagymát (5-6 perc alatt, vigyázzunk, ne égjen meg!). Öntsük fel az alaplével, adjuk hozzá a felkockázott burgonyát és forraljuk fel. Főzzük fedő alatt kb. 10-15 percig, majd adjuk hozzá a brokkolit és főzzük tovább, amíg a zöldségek megpuhulnak. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

Botmixerrel (vagy turmixgépben) pürésítsük a levest (ha túl sűrűnek találjuk, hígítsuk egy kevés vízzel), majd tálaljuk melegen. Locsoljuk meg extra szűz olívaolajjal és csepegtessünk bele néhány csepp citromlevet. Tálaljuk ropogós bagettel.


 

Zizi próba Copyright © 2009 Girl Music is Designed by Ipietoon Sponsored by Emocutez