Két éve nyáron a munkahelyemről sétáltam hazafelé. Egyszer csak olyan zajra lettem figyelmes mintha valaki egy műanyag palackot eldobna a járdára. Felnéztem és láttam, hogy igazam lett. Felém sétált egy 9 év körüli fiú - egy nővel, valószínűleg az édesanyja lehetett -, aki a kezéből eldobott egy műanyag fél literes palackot. Amikor egymás közelébe értünk, szóltam a fiúnak:
- Ne haragudj, de elhagytál valamit.
Ő hirtelen hátrafordult, tényleg azt hitte, hogy kiesett valami a zsebéből.
- Elhagytál valamit - ismételtem meg mondandómat - Egy műanyag palackot... Az nem szemetes, hanem járda, ahova elejtetted.
A fiún látszódott, hogy talán egy pillanatra el is szégyellte magát.
Az, hogy ezek után mit kaptam az anyjától - azért, mert rá mertem szólni a fiúra - nem tűr nyomdafestéket... Így itt sem részletezném.
A palackot természetesen felszedtem és otthon kidobtam a kukába.
Elgondolkodtam, ha a fiú felnő, ezek után biztos arra fogja tanítani a gyerekeit, hogy nem probléma, ha szennyezzük a környezetünket... persze nem ítélkezem. Hátha nem így lesz!
Az azonban bizonyos, hogy nem minden ország volt kezdetben tiszta ország. De vannak olyan helyek, ahol időben felismerték, hogy a környezetszennyezés nem vezet jó útra. Az 1970-es években Finnországban elindítottak egy környezetvédelmi programot. Kötelezővé tették az iskolákban az iskola környéki szemétszedést a tanulók számára. Mindennap másik osztály gyűjtötte zsákokba az eldobott szemetet. Ha a szülők jöttek a gyerekekért és közben eldobtak valamit az iskola környékén, akkor a gyerekek szóltak rá a szüleikre:
- Anya/Apa! Ne dobd el a szemetet, mert holnap nekem kell összeszednem!
Ez a generáció már környezettudatosan nőtt fel, értékelte és óvta a környezetét. Nem nehéz kitalálni, hogy ők már a gyermekeiket is ilyen szellemben nevelték fel és a XX. század végére Finnország tiszta ország lett.
Valami hasonlót tapasztaltam Svédországban is. Hihetetlenül környezettudatosak az ott élők. Az üvegen kívül a sörös dobozok (14 Ft-ot adnak érte) és a 1,5 literes ásványvizes palackok (56 Ft-ot adnak érte) is visszaválthatók. Ösztönzik az embereket, hogy visszavigyék az üzletbe a környezetre káros szemetet. A házakban 4-5 kuka van, mindegyikben mást-mást gyűjtenek: külön komposztnak, külön műanyagoknak, üvegnek, papírnak. Ha megtelnek a szemetesek, elviszik a gyűjtőhelyre. Az utcákon nincsen szemét és kutyakaki. Gondoskodnak nemcsak magukról, hanem a környezetükről, a körülöttük élőkről is.
Amit ott láttam és tapasztaltam, azt magammal hoztam Magyarországra - a mai napig felveszem a szemetet az utcán, ha látok a közelben szemetest - és megpróbálom folyamatosan átadni az embereknek ezt a szemléletmódot. Igaz nincsenek illúzióim. Csak lelkesedésem. De az örök...
0 megjegyzés on "Kulcs egy tisztességes társadalomhoz"
Megjegyzés küldése